Príbehy deviatich desaťročí 2018

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA DRUHÁ

MARATÓNSKY OHEŇ NEUDUSILI


1928

Ulice ostali prázdne.
Na konci septembra 1938, teda mesiac pred štartom 15. ročníka maratónu v Košiciach, boli na stole organizátorov prihlášky pretekárov zo 16 krajín. V rovnakom čase však Mníchovská dohoda svetových mocností kreslila nové hranice Československa, a tak obavy z celkového vývoja doviedli organizátorov k neľahkému rozhodnutiu maratón neusporiadať.

Nik tomu nechcel uveriť. A hoci do sveta putovali vysvetľujúce telegramy, viacerí bežci sa v Košiciach aj tak objavili, vystupujúc z vlakov na železničnej stanici vo viere, že maratón sa konať predsa len bude.

Maratónske odkazy a inšpirácie boli 28. októbra 1938 všadeprítomné, bežci sa však do ulíc nedostali. Namiesto nich vstúpili do Košíc o pár dní vojská horthyovského Maďarska. Nastala neľahká doba, ktorá však maratónsky oheň v tomto meste ani zďaleka nedokázala udusiť.

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo. Najbližšie sa pozrieme na dianie v roku 1948.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu:

ROK 2018

ROK 2017