Príbehy deviatich desaťročí 2018

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA PRVÁ

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 90 ROKMI


1928

Písal sa rok 1928, ktorý bol rokom olympijským a tak nebolo prekvapením, že do Amsterdamu bol ako rozhodca nominovaný aj Vojtech Bukovský, ktorý sa štyri roky predtým, inšpirovaný ako očitý svedok hrami v Paríži, vrátil do Košíc s odhodlaním založiť v tomto meste maratónsku tradíciu.

Jeho misiou, okrem samotnej funkcie rozhodcu, bolo do Košíc pozvať čo najširšiu konkurenciu. Prísľuby aj dostal, no funkcionári Československej atletickej únie neskôr pozabudli na vystavenie písomných pozvaní, čo bolo v onej dobe nutnou podmienkou a tak sa Bukovský musel so štartovým poľom pasovať opäť temer sám.

Za slnečného počasia sa na trať vydali pretekári zo štyroch krajín a nikoho veľmi neprekvapilo, že rýchleho tempa, naznačujúceho cieľový čas pod 2:40, sa ujal vlaňajší víťaz József Galambos z Maďarska. Od tejto méty nebol ďaleko ani na obrátke no druhá polovica pretekov bola výraznejšie pomalšia, Galambos odrazil na 35. km atak svojich súperov a napokon zvíťazil v čase 2:55:45, čo bol 123. najrýchlejší čas svetových tabuliek roku 1928.

Veľký výkonnostný skok urobil tretí v poradí František Zyka z Prahy. Ten sa oproti štartu v roku 1927 zlepšil o viac ako 40 minút.

Na štart sa postavilo opäť pomerne veľa príslušníkoch košickej vojenskej posádky. Nevedno či dané rozkazom v rámci fyzickej prípravy, alebo z prirodzeného záujmu a vášne k behu. Pravdou je, že medzi tými, ktorí maratón v Košiciach v onom roku nedokončili sú mená týchto vojakov hojne zastúpené

VÝSLEDKY
Slovenský medzinárodný maratón v Košiciach

28. október 1928

1. József Galambos/ Maďarsko / 2:55:45,0
2. Karel Šťastný / Československo / 2:58:50,0
3. František Zyka / Československo / 3:02:57,0

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo. Najbližšie sa pozrieme na dianie v roku 1938.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu:

ROK 2018

ROK 2017