Príbehy deviatich desaťročí

KAPITOLA DEVIATA: ČO SA UDIALO PRED 10 ROKMI

header

 

Prelomená hranica

Prelomená hranica

Dlhé obdobie, a v podstate aj dnes, je považovaná hranica 2 hodín a 10 minút za istú hranicu výnimočnej výkonnosti v maratóne mužov. K jej prekonaniu došlo v Košiciach v roku 2007, hoci pretekári s potenciálom pokoriť tento čas sa tu objavovali už mnoho rokov predtým. Spomeňme Rona Hilla, Waldemara Cierpinskeho, Dereka Claytona či Ahmeda Salaha. No museli sme počkať na Williama Biamu, ktorý prišiel zo skupiny mimoriadne úspešného manažéra Federica Rosu, pokračovateľa práce svojho otca Gabriele Rosu, ktorý ako jeden z prvých založil v Keni tréningové kempy a otvoril tak Afričanom cestu k víťazstvám.

William Biama dobehol do cieľa s komfortným, viac než 2 minútovým náskokom, v ideálnom počasí, keď ráno ukazoval teplomer iba 6°C a napoludnie zastala ortuť teplomera pod číslicou 15. Napriek tomu, že William neskôr štartoval často na maratónoch vo Francúzsku, či slovinskej Ljublane, svoj osobák z Košíc už nikdy nezlepšil.

Maratón bol v roku 2007 venovaný spomienke na francúzskeho bežca Désiré Lericha, ktorý v Košiciach zvíťazil pred 70 rokmi. Vďaka zbierke svoich priateľov si tento záhradník z Paríža mohol kúpiť lístok na vlak a do Košíc docestovať. Neskôr počas vojny zahynul v koncentračnom tábore.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

Nedeľa 7. októbra 2007

Muži
1. Wiliam Biama / Keňa / 2:09:53
2. Simon Kipruto Bor / Keňa / 2:12:01
3. Lenar Khusnutdinov / Rusko / 2:15:29

Ženy
1. Natalya Kulesh / Bielorusko / 2:34:50
2. Edyta Lewandowska / Poľsko / 2:36:58
3. Olga Kotovska / Ukrajina / 2:39:53

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu: