Príbehy deviatich desaťročí 2019

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA PRVÁ

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 90 ROKMI


1929

Štvrtý štart premenil na druhé víťazstvo.

Paul Hempel z nemeckého klubu SC Charlottenburg Berlin, ktorý dodnes existuje a ktorého členovia stáli mimochodom aj pri zrode slávneho a svetovými rekordami ovenčeného maratónu v metropole nad Sprévou, sa v onom roku 1929 v Košiciach predstavil po štvrtý a posledný krát.

K svojmu víťazstvu z roku 1926 a o rok nasledujúcemu bronzu sa chystal pridať ďalší košický titul. Nečudo, veď tento vytrvalec, ktorému v niektorých prameňoch prisudzujú i krstné meno Hans, patril v tej dobe k skutočnej európskej špičke. Už v roku 1910, teda vo veku 20 rokov, nájdeme jeho zápis a cieľový čas pod 3 hodiny z maratónu vo Frankfurte a počas ďalšej kariéry mu neunikli ani domáce maratónske rekordy, titul majstra Nemecka, či štart na olympiáde v Amsterdame.

V sychravom počasí 28. októbra 1929 si nechal po štarte najprv konkurenciu o dosť utiecť, no zrejme vedomý si svojej formy nenechal sa znervózniť a napokon preteky s temer minútovým náskokom presvedčivo vyhral. Bol to súčasne maratón, v ktorom sa po prvýkrát na stupňoch víťazov neušlo v Košiciach miesto pre domáceho československého pretekára.

A ešte jedna zaujímavosť sa objaví pri listovaní vo výsledkovej listine z roku 1929. Svoju maratónsku premiéru v Košiciach absolvoval totiž i Hempelov krajan Hugo Gottschlling. Zaujímavé na tom bolo najmä to, že v tom čase mal už takmer 62 rokov, čo na tú dobu nebol vôbec bežný vek aktívneho športovca. Dodnes je tak držiteľom už neprekonateľného rekordu. Nik z doterajších účastníkov maratónu v Košiciach sa nenarodil skôr ako práve tento vytrvalec. Pri jeho mene je v matrike záznam z 28. novembra 1867.

VÝSLEDKY
Slovenský medzinárodný maratón v Košiciach

28. október 1929
 
MUŽI

1. Paul Hempel GER 2:51:31,0
2. Erich Mierdel GER 2:52:30,0
3. István Zelenka HUN 2:55:45,0