Príbehy deviatich desaťročí 2019

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA DRUHÁ

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 80 ROKMI


1929

Vojna maratón nezastavila.

Iba mesiac po napadnutí Poľska a skutočnom rozpútaní vojny v Európe sa na štart maratónu v Košiciach, v omnoho pochmúrnejšej atmosfére než roky predtým, postavilo 39 bežcov poväčšine práve z Košíc a susedného Maďarska, ku ktorému mesto i časť slovenského územia pripadli po smutne známom prekresľovaní hraníc.

Preteky pripravil výrazne pozmenený organizačný výbor, na čele ktorého sa objavil lekár a sám výborný atlét Mihaly Hernádi. Športovci sa v oklieštenej konkurencii pustili na známu trať do Sene a späť a medzi nimi, po debute v roku 1937, po druhý krát i József Kiss. Ten napokon svojich súperov riadne deklasoval, keď bol v cieli o viac než 11 minút skôr než druhý v poradí Sándor Liptai. Kiss vtedy isto netušil, že bude tomuto maratónu verný až do roku 1958 a celkovo bude v štatistikách pri jeho mene zaznamenaných až 16 košických štartov. Na tomto účastníkovi olympiády v Londýne je zaujímavé i to, že sa v závere kariéry dokázal dokonca výrazne zlepšovať, čo dokumentuje i fakt, že najlepší výkon v Košiciach, a to 2:36:05, dosiahol až v roku 1954, teda vo veku 45 rokov. Zaradil sa ním napokon na začiatok druhej svetovej stovky maratónskych výkonov danej sezóny.

VÝSLEDKY
Košický maratón

1. október 1939
 
MUŽI

1. József Kiss st. HUN 2:47:06,0
2. Sándor Liptai HUN 2:58:42,0
3. Mucsi József HUN 3:01:04,0