Príbehy deviatich desaťročí 2019

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA TRETIA

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 70 ROKMI


1949

Vlak neprerušil éru severanov.

Práve bežcom zo severu Európy patrilo v Košiciach obdobie medzi rokmi 1946 a 1956 o čom svedčí i fakt, že iba trikrát v tejto dekáde nestál na najvyššom stupienku Škandinávec. Platilo to teda aj o roku 1949, keď ako jeden z favoritov do Košíc pricestoval čerstvý víťaz maratónu v Štokholme, Fín Martti Urpalainen. Zmienené víťazstvo vo švédskej metropole mu zaistilo výborné 4. miesto vo svetových tabuľkách za rok 1949 a neskorší víťazný čas z Košíc 2:33:45,6, a to už prezrádzame pointu tohto príbehu, bol v danom roku 6. najrýchlejším na svete.

Ďalším severanom, a bolo ich na trati hneď niekoľko, sa až tak nedarilo. Skončili mimo stupňov víťazov hoci na obrátke v Seni dýchal na chrbát fínskemu šampiónovi i Švéd Söderstrom a Nór Systad. No ani Urpalainen sa z víťazstva tešiť nemusel. Pomohol mu k nemu duchaprítomný rušňovodič osobného vlaku z Moldavy, ktorý, vidiac priebeh pretekov a osamoteného Urpalainena na čele, zvýšil na trati pri Barci rýchlosť vlaku aby sa čím skôr otvorili závory a vedúci pretekár nemusel poskakovať na mieste, či obzerať sa ako sa blížia jeho súperi.

V štatistickom obzretí môžeme spomenúť, že na štart maratónu sa podľa záznamov postavilo v nedeľu 23. októbra 1949 celkom 91 bežcov čo bol takmer navlas rovnaký počet ako na jar v Bostone. Mohlo ich byť i viac, no organizátori sa pri 25. výročí založenia pretekov rozhodli vypísať pre účasť kvalifikačný limit 3:45:00. Víťazný čas Urpalainena sa stal súčasne historicky druhým najlepším časom maratónu v Košiciach, hneď za traťovým rekordom neskoršieho olympijského víťaza Juana Carlosa Zabalu z Argentíny, ktorý tu v roku 1931 triumfoval výkonom 2:33:19.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón slobody

23. október 1949
 
MUŽI

1. Martti Urpalainen TCH 2:35:42,0
2. Jaroslav Fiala TCH 2:35:42,0
3. Václav Weisshäutel HUN 3:01:04,0