Príbehy deviatich desaťročí 2019

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA PIATA

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 50 ROKMI


1969

Afričania víťazia v Košiciach už viac ako 50 rokov.

Ani táto fráza však nie je celkom pravdivá, lebo okrem víťazstva Etiópčana Woldeho presne pred polstoročím, je tu samozrejme ešte i Bikilov triumf z roku 1961 a teda dnešná nadvláda bežcov z východnej Afriky má v Košiciach svoju podobu v skutočnosti staršiu ako 50 rokov.

Na jeseň v roku 1969 panovalo už po niekoľkýkrát v tejto dekáde vskutku nevľúdne počasie, ktoré však nemohlo odradiť stovku elitných bežcov, ktorí splnili kvalifikačný limit, aby sa v nedeľu 5. októbra 1969 vydali na divákmi husto lemovanú trať.

Tempo začal udávať Maďar Gyula Tóth, víťaz z roku 1966, ktorý však zjavne precenil sily, keď v druhej polovici pretekov výrazne spomalil a dobehol napokon až na desiatom mieste. Okrem Woldeho bol v poli aj jeho krajan Medhin a ich spolupráca a časté zmeny tempa napokon vedúcu skupinu dokonale roztrhali. Ukázalo sa, že táto taktika najviac sedela práve Woldemu, ktorý si vychutnal víťazstvo s náskokom temer 2 minút a potvrdil tak, že bol, i vďaka svojmu 10. miestu z olympiády v Tokiu, právom radený medzi najväčších favoritov.

Treba dodať, že svoj víťazný čas z Košíc už počas kariéry nikdy neprekonal hoc sa o to pokúšal i okrem iného aj na ďalšej olympiáde v Mníchove v roku 1972. Tu ho s cieľovým časom 2:20:44 rozhodcovia klasifikovali na konečnom 18. mieste. Aby boli fakty úplné môžeme spomenúť aj to, že Demissie Wolde je mladším bratom olympijského víťaza Mamo Woldeho, ktorému na krk zavesili zlato v Mexiku v roku 1968.

Ak ešte raz nazrieme do výsledkovej listiny maratónu v Košiciach v roku 1969, vidíme, že preteky nedokončilo iba 6 bežcov, tiež to že v prvej dvadsiatke sa ušlo miesto iba dvom československým pretekárom i že Košičanov bolo na štarte v skutku málo. Na 57. mieste dobehol Vincent Juhás, reprezentujúci Sláviu VŠT Košice. Pri maratóne potom vydržal ešte mnoho rokov. Jeho posledný zápis vznikol 5. októbra 2003. V tento deň však maratón napokon nedokončil.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru

5. október 1969
 
MUŽI

1. Demisssie Wolde ETH 2:15:37,0
2. Donald McGregor GBR 2:17.33,2
3. Christopher Wade SWE 2:17:52,0