Príbehy deviatich desaťročí 2019

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA ÔSMA

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 20 ROKMI


1969

Slováci udali tón nastupujúcemu boomu.

Ak sa pozrieme na krivku rastu záujmu bežcov o MMM, môžeme vidieť, že sa pomaly začala dvíhať zhruba pred 20 rokmi. A túto zmenu podčiarkli v onom roku 1999 i slovenskí bežci svojimi, priznajme, že čiastočne i nečakanými, prvenstvami. Postupný nárast kvantity a kvality v ďalších rokoch už domácim pretekárom pocit víťazstva nedoprial. Aspoň doposiaľ.

Obzrime sa na chvíľu za hviezdnou kariérou Róberta Štefka, jedného zo šampiónov z roku 1999. Tento košický rodák sa po svojej domácejj premiére v roku 1990, ocenenej piatym miestom, dočkal víťazstva práve v roku s troma deviatkami na konci. Nie žeby medzitým jesenné Košice obchádzal, skôr sa tu však opakovane predstavoval ako skúsený vodič, udávajúci tempo pre neskorších medailistov. V nedeľu 3. októbra sa na štart postavil ako jasný favorit s osobným rekordom 2:09:53 z Londýna 98 a so súpermi si bez väčších ťažkostí poradil s náskokom takmer 2 minút. Držiteľ všetkým slovenských bežeckých rekordov od 3 000 m po maratón a účastník významných šampionátov tak stihol dodržať sľub, že sa raz popri ďalších plánoch aj na maratón v Košiciach plne skoncentruje a pokúsi sa o víťazný zápis.

Jeho partnerka na najvyššom stupienku, Katarína Jedináková z Kežmarku, mala iba 14 súperiek, keďže ženy v tom čase s kráľovskou disciplínou v Košiciach naozaj iba opatrne koketovali. Katkina kariéra sa odvíjala menej oslnivo než tá Štefkova, no rozhodne ju môžeme smelo zaradiť medzi odvážne pionierky slovenského ženského runningu. Jej prvenstvo v novom osobnom rekorde bolo skôr prekvapením, no rátať sa už navždy rozhodne bude.

Maratón si popri samotných pretekoch stihol pripomenúť i 75 rokov od svojho založenia a urobil tak veľmi sympatickým spôsobom. Vydaním prierezovej knižnej publikácie, ktorá akoby odštartovala plodnú autorskú éru sprevádzanú potom ďalšími krstami maratónskych príbehov a kroník v rokoch 2004 a 2014.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru

3. október 1999
 
ŽENY

1. Katarína Jedináková SVK 2:55:39
2. Mária Kuriačková SVK 2:55:56
3. Cornelia Kronenberg GER 3:13:55

 
MUŽI

1. Róbert Štefko SVK 2:14:10
2. Ronny Ligneel BEL 2:15:54
3. My Tahar Echchãdli MAR 2:16:18