Príbehy deviatich desaťročí 2019

header
 

Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.


► KAPITOLA SIEDMA

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 30 ROKMI


1969

V znamení prevratných zmien.

Maratón sa v roku 1989 konal iba niekoľko týždňov pred udalosťami, ktoré sa do dejín neskôr zapísali ako Zamatová revolúcia a priniesli prevratné zmeny v spoločenskom usporiadaní vtedajšieho Československa.

A zásadné zmeny priniesol i samotný maratón v Košiciach. Po dlhých 63 rokoch sa nebežalo na obrátku do Sene a späť, ale maratón sa vôbec po prvýkrát odohral na mestskom okruhu, ktorý bol neskôr ešte niekoľkokrát upravovaný a vylepšovaný.

Po deviatykrát sme v roku 1989 spoznali v Košiciach aj ženskú víťazku a tentoraz sa ňou v novom traťovom rekorde stala domáca pretekárka Alena Peterková. Jej rekord 2:31:28 potom odolával dlhých 20 rokov. Peterková vo svojej neskoršej kariére dosiahla niekoľko pozoruhodných výsledkov vrátane 4. miesta v Bostone v osobnom rekorde 2:25:16, no sprevádzal ju bohužiaľ i dvojročný zákaz činnosti kvôli dopingovým prehreškom.

Na najvyššom stupienku ju sprevádzal ďalší domáci pretekár, Karel David, štartujúci v drese Dukly Banská Bystrica. Ten si vo vyrovnaných pretekoch poradil rozdielom niekoľkých sekúnd so svojimi sovietskymi súpermi a stal sa vo vtedy 65 ročnej histórii maratónu v poradí 12. víťazom reprezentujúcim domácu krajinu. Karel David patril vo svojej dobe k najlepším maratónskym bežcom v Európe, štartoval na olympiádach v Soule a Barcelone, vyhral maratóny vo Viedni, Bonne i Palerme a v roku 1991 si v Tokiu zlepšil osobný rekord výkonom 2:11:12.

Na cieľovú šachovnicu, ktorá bola opäť vyznačená na štadióne Lokomotívy sa dostalo v časovom limite 970 mužov a 31 žien. Tým posledným bol výkonom 3:58:59 vtedy 43 ročný František Brunovský z Bratislavy. Okrem víťazov nájdeme pri listovaní výsledkovou listinou mnoho mien bežcov, ktorí sú maratónu v Košiciach verní dodnes a mnohí z nich právom patria k členom jeho Diamantového klubu.

Pri záverečnom bilancovaní Medzinárodného maratónu mieru 1989 vládlo na jednej strane nadšenie z nového mestského okruhu a pozitívnych odoziev, no počuť bolo i hlasy zástancov pôvodnej trate do Sene. Polemiky trvali s menšou či väčšou intenzitou ešte niekoľko rokov, no myšlienka opustiť stále atraktívnejší mestský okruh už nenašla rozhodujúcu podporu.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru

1. október 1989
 
ŽENY

1. Alena Peterková TCH (CZE) 2:31:28
2. Yong-Ok Cho PRK 2:40:23
3. Jong-Rang Lee PRK 2:40:23

 
MUŽI

1. Karel David TCH (CZE) 2:18:39
2. Igor Levtejev URS (RUS) 2:18:52
3. Aleksandr Vyčužanin URS (RUS) 2:18:57