Príbehy deviatich desaťročí

Otvárame archívy, aby sme sa v tejto rubrike pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na Košickom maratóne vždy v roku, ktorý o presné násobky desaťročí predchádzal dnešku.

KAPITOLA PRVÁ: ČO SA UDIALO PRED 90 ROKMI

header

 

Z hmly sa vynoril nečakaný víťaz

nečakanývíťaz

Písal sa rok 1927 a maratón sa chystal na svoje štvrté pokračovanie. Predošlý rok bol ďalším prelomom, veď každý stupienok víťazov patril inej krajine a tak niet divu, že propozície pre rok 1927 sa tlačili už v 5 rôznych jazykoch, aby sa pozvánke do Košíc dalo rozumieť temer všade na svete.

Úspechom organizátorov bol dozaista i fakt, že preteky dostali po prvýkrát práve v tomto roku aj punc majstrovstiev Československa. Za favorita bol považovaný Nemec Paul Hempel z dodnes existujúceho berlínskeho klubu SC Charlottenburg, ktorý obhajoval svoje prvenstvo, no tiež víťaz z roku 1925 Pál Király z Maďarska. V pretekoch poznačených hustou hmlou sa napokon zrodilo prekvapenie v podobe víťazstva Józsefa Galambosa, o ktorého medzičasoch vo vedúcej skupine mohli do cieľa referovať rozhodcovia vďaka nevídanej novinke – telefónnym staniciam nainštalovaným popri trati príslušníkmi vtedajšej vojenskej posádky v Košiciach.

Ako sa neskôr ukázalo, víťazstvo Galambosa bolo prekvapením iba na prvý pohľad. Tento nevysoký atlét sa neskôr stal rekordérom v počte víťazstiev na maratóne v Košiciach, aspoň čo sa mužov týka. Prvenstvo si vybojoval celkom 4-krát, postupne ešte v rokoch 1928, 1932 a 1933. Pri poslednom triumfe dosiahol i svoj najrýchlejší čas v Košiciach a to 2:37:53,2.

VÝSLEDKY
Slovenský medzinárodný maratón v Košiciach

Nedeľa 28. októbra 1927

1. József Galambos Maďarsko 2:48:25,2
2. Alois Krof Československo 2:56:07,0
3. Paul Hempel Nemecko 2:58:57,1