Príbehy deviatich desaťročí

Otvárame archívy, aby sme sa v tejto rubrike pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na Košickom maratóne vždy v roku, ktorý o presné násobky desaťročí predchádzal dnešku.

KAPITOLA DRUHÁ: ČO SA UDIALO PRED 80 ROKMI

header

 

Priateľom sa odvďačil víťazstvom

nečakanývíťaz

V onen deň, v nedeľu 28. októbra 1937, sa skloňovalo jediné meno – Désiré Leriche. A skloňuje sa dodnes. Dozviete sa prečo…

Tento muž, povolaním záhradník, pricestoval do Košíc len vďaka zbierke, ktorú mu usporiadali v Paríži jeho priatelia. Odmenil sa im víťazstvom, ale na pomoc nezabudol ani on. Pri rozdávaní autogramov po víťazstve v Košiciach si nechal za každý podpis zaplatiť, aby nakoniec celú vyzbieranú sumu venoval pre miestnu chudobu.

Zvesť o jeho triumfe sa doniesla i domov, kde sa dočkal ďalšej pocty. Vysoké vyznamenanie, ako ocenenie jeho víťazstva na takom prestížnom maratóne, za aký bol ten košický už vtedy považovaný, mu odovzdal po návrate do Paríža francúzsky minister pre telovýchovu Léo Lagrange. Osud mu však nedoprial veľa ďalších radostí. Vojnové udalosti priniesli jeho uväznenie v koncentračnom tábore, kde v roku 1944 zomrel.

A ešte jedna spomienka. Veľkú vôľu štartovať v Košiciach v roku 1937 ukázal i švédsky klampiar Shoore Johnsson, ktorý po ceste trvajúcej 64 hodín dorazil do Košíc iba 3 hodiny pred štartovým výstrelom. I tak mu ostali sily, aby sa umiestnil v desiatke najlepších.

VÝSLEDKY
Slovenský medzinárodný maratón v Košiciach

Nedeľa 28. októbra 1937

1. Désiré Leriche Francúzsko 2:43:41,7
2. György Balaban Rakúsko 2:50:44,6
3. Ludovic Gall Rumunsko 2:51:07,0
9. Shoore Johnsson Švédsko 2:57:26,0