Príbehy deviatich desaťročí

Otvárame archívy, aby sme sa v tejto rubrike pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na Košickom maratóne vždy v roku, ktorý o presné násobky desaťročí predchádzal dnešku.

KAPITOLA TRETIA: ČO SA UDIALO PRED 70 ROKMI

header

 

Košice videli najmasovejší maratón na svete

Mikko Hietanen

Organizátori sa aj tešili, že ich vlaňajší víťaz Fín Mikko Hietanen opäť tróni na čele svetových tabuliek, keď 7. septembra 1947 vyhral v Štokholme za 2:30:58, no súčasne vedeli, že v Košiciach ho v závere októbra už neuvidia.

Usilovná korešpondencia na všetky strany mala zaistiť na štarte opäť kvalitnú konkurenciu, ale čo sa mohlo skomplikovať sa skomplikovalo. Američan John Semple stratil v Prahe všetky doklady, Charles Heirendt z Luxemburska nedostal vstupné víza, Talian Dante zmeškal vlak z Viedne…

Nakoniec sa všetko vyriešilo a vytrvalci sa 28. októbra 1947 za pekného počasia mohli vydať na trať. Favoritom bol jednoznačne britský šampón Jack Holden, držiteľ druhého najlepšieho svetového výkonu roka a neskorší majster Európy. Viedol ešte na 25. km, no taktovku postupne preberal Charles Heirendt, pre ktorého to bol podľa kronikárov dokonca maratónsky debut. A nie hocaký, ale nakoniec víťazný.

Nedarilo sa prekvapujúco severanom, keď získali “iba” bronz. V období, ktoré neskôr dostalo pomenovanie Škandinávska éra, si atléti zo severu Európy v rozmedzí rokov 1946 – 1950 pripísali v Košiciach až štyri prvenstvá a z 15 možných pódiových umiestnení im patrilo 11.

Až po rokoch sa vďaka precíznej práci štatistikov ukázalo, že rok 1947 priniesol napokon Košiciam aj jeden z unikátnych primátov. Na svete bolo vtedy zorganizovaných 54 maratónov a nikde v tomto roku nebolo v cieli maratónu viac bežcov než v Košiciach. Výsledková listina má 75 záznamov, kým napríklad v Bostone, ktorý je v tomto rebríčku druhý v poradí, ich bolo len 41. Košický maratón tak možno s istým zveličením v roku 1947 považovať za najmasovejší na svete.

VÝSLEDKY
Slovenský medzinárodný maratón v Košiciach

Nedeľa 28. októbra 1947

1. Charles Heirendt / Luxembursko / 2:36:06,0
2. Jack Holden / Veľká Británia / 2:37:10,0
3. John Systad / Nórsko / 2:39:55,0

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo.
Najbližšie sa pozrieme na dianie v roku 1957.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu: