Príbehy deviatich desaťročí

Otvárame archívy, aby sme sa v tejto rubrike pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na Košickom maratóne vždy v roku, ktorý o presné násobky desaťročí predchádzal dnešku.

KAPITOLA ŠTVRTÁ: ČO SA UDIALO PRED 60 ROKMI

header

 

Na štarte aj najrýchlejší muž sveta

Mikko Hietanen

Už pred 60 rokmi to vyzeralo v termínovej listine poriadne husto. Iba týždeň pred Košicami sa bežal maratón v Aténach, kde zvíťazil Juhoslovan Franjo Mihalic za 2:26:27, no v Košiciach si aj v roku 1957 trúfali na viac. Pozvánku preto vystavili i na meno Sergej Popov. Ten sa v prvý septembrový deň usadil na čele svetových tabuliek, keď vyhral maratón v Moskve v čase 2:19:50. Na Slovensko s ním pricestoval aj jeho krajan Ivan Filin, ktorého Popov v Moskve porazil o takmer dve minúty. Favorit bol teda jasný, no Filin už na obrátke (1:08:14) ukázal, že prehrať opäť nemieni a na jeho nástup na 30. km už Popov ani ďalší súperi nestačili. Medzi oboch Sovietov sa na stupne víťazov dokázal vkliniť Ernest Kirkup z Veľkej Británie, ktorý v tom roku vyhral národný šampionát vo Watforde.

O silnej konkurencii svedčí aj fakt, že najlepší z domácich pretekárov Jiří Michálek obsadil až 9. miesto. Po pätnásty raz sa vo veku 48 rokov na štarte v Košiciach objavil József Kiss z Maďarska. Tento víťaz z rokov 1939 a 1942 nechal aj tentoraz väčšinu súperov za sebou a dobehol za úctyhodných 2:42:51.

Sezóna 1957 sa napokon skončila bez ďalších prevratných zmien. Popov si svoju pozíciu najrýchlejšieho maratónca sveta dokázal udržať a Filin obsadil v tých istých tabuľkách vďaka svojmu moskovskému výkonu 4. miesto.

Chvíle Sergeja Popova však ešte iba mali prísť. V roku 1958 získal titul majstra Európy a o rok neskôr sa dočkal i víťazstva v Košiciach. A nebolo to víťazstvo hocaké. Skvelým časom 2:17:45 opäť ovládol svetové tabuľky. To je však už iný príbeh…

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

Nedeľa 13. októbra 1957

1. Ivan Filin / Sovietsky zväz / 2:23:57,8
2. Ernest Kirkup / Veľká Británia / 2:25:54,8
3. Sergej Popov / Sovietsky zväz / 2:26:09,2

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo.
Najbližšie sa pozrieme na dianie v roku 1967.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu: