Príbehy deviatich desaťročí

Otvárame archívy, aby sme sa v tejto rubrike pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na Košickom maratóne vždy v roku, ktorý o presné násobky desaťročí predchádzal dnešku.

KAPITOLA PIATA: ČO SA UDIALO PRED 50 ROKMI

header

 

Víťaz z Bostonu v Košiciach už po druhýkrát neuspel.

Mikko Hietanen

Iba dvaja ľudia na tejto planéte zvíťazili na oboch najstarších maratónoch na svete, teda v Bostone i v Košiciach. Švéd Gösta Leandersson a Belgičan Aurèle Vandendriessche. Ten druhý menovaný sa po triumfe v Košiciach v roku 1965 na východ Slovenska vrátil i o dva roky neskôr, ovenčený striebrom z majstrovstiev Európy 1966. Nebolo mu to nič platné, papierové predpoklady opäť raz neplatili a pre zdravotné problémy maratón nedokončil.

Cesta k prvenstvu sa tak otvorila pre jedného z najprekvapujúcejších víťazov v histórii MMM. Juhoslovan Nedjalko Farčić žil už niekoľko rokov vo Švédsku, tam i pretekal, a vo veku 26 rokov prišiel do Košíc bez výraznejšieho predošlého úspechu. Po odstúpení Vandendriesscheho ostal zrazu jeho najvážnejším súperom Etiópčan Gebru Merawi, ôsmy z olympiády v Ríme v behu na 5 000 m, no i s tým si poradil a o viac než minútu ho odsunul na 2. miesto. Obaja sa potom stretli o rok pod piatimi kruhmi v Mexiku. Úlohy sa vymenili, Merawi tu dobehol v maratóne na skvelom 6. miesto, Farčič vzdal.

Výsledková listina Košického maratónu eviduje v roku 1967 celkom 120 mien, pričom až tri štvrtiny pretekárov bolo v cieli v čase pod 3 hodiny. Na 110. miesto objavíme meno Jiřího Čadila, ktorý neskôr dlhé roky maratónu pomáhal, najčastejšie vo funkcii jeho hlavného rozhodcu. No nájdeme tu i mnoho ďalších ľudí, ktorí sa stali neskôr neodmysliteľnými postavami Česko-Slovenského maratónskeho diania. Anton Javorka, Ivo Domanský, či Vincent Juhás.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

Nedeľa 1. októbra 1967

1. Nedjalko Farčič / Juhoslávia / 2:20:53,8
2. Merawi Gebru / Etiópia / 2:21:58,6
3. Anatolij Sucharkov / Sovietsky zväz / 2:22:36,0

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo.
Najbližšie sa pozrieme na dianie v roku 1977.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu: