Otvárame archívy, aby sme sa v našom seriáli pokúsili priblížiť čitateľovi dianie na maratóne v Košiciach postupne vždy v roku, ktorý je o presné násobky desaťročí vzdialený odo dneška.

► KAPITOLA SIEDMA

ČO SA UDIALO NA KOŠICKOM MARATÓNE PRED 30 ROKMI

1948

Rok 1988 vstúpil do histórie maratónu ani nie tak samotnými športovými výsledkami a priebehom, ale skôr faktom, že sa lúčil s traťou Košice – Seňa – Košice, ktorá bola s týmito pretekmi neodmysliteľne spätá od roku 1926. Už o rok tu bola premiéra prvej podoby mestského okruhu, ktorý sa postupne ďalej modifikoval až do podoby, ako ho poznáme dnes.

Okrem toho to bol aj rok v znamení nemeckých prvenstiev. Medzi ženami si svoje rekordné piate víťazstvo pripísala Christa Vahlensieck, bývalá svetová rekordérka a jedna z najlepších svetových bežkýň tejto éry. U mužov triumfoval Michael Heilmann, ktorý si 3 roky pred štartom v Košiciach vytvoril na pretekoch Svetového pohára v Hirošime skvelý osobný rekord 2:09:03.

Za povšimnutie stojí aj vysoká športová úroveň v celom bežeckom poli, keď z tisícky štartujúcich až dvesto dobehlo do cieľa v čase lepšom ako tri hodiny a všetci ostatní to museli stihnúť najneskôr v limite štyroch hodín.