Príbehy deviatich desaťročí

KAPITOLA ŠIESTA: ČO SA UDIALO PRED 40 ROKMI

header

 

Ázijská dominancia

Ázijská dominancia

Ak sa pozrieme, koľko špičkových bežcov z Ázie vôbec niekedy bežalo v Košiciach, ľahko by sme ich dokázali zrátať. Napriek tomu im na tomto maratóne patrí 6 titulov. Dva putovali do Japonska a štyri do Severnej Kórei.

A to bol i prípad roku 1977. Kórejčanom, ktorí vtedy do Košíc prichádzali pravidelne, mal byť v onom roku najvážnejším súperom olympijský víťaz z Montrealu Waldemar Cierpinski. Napokon mu však na víťazstvo chýbalo 41 sekúnd a musel sa zmieriť až s treťou priečkou. Pre úplnosť treba dodať, že napriek svojej veľmi úspešnej kariére ani jeden zo svojich 5 štartov v Košiciach na prvenstvo nepremenil. Víťaz MMM 1977, Chun-Son Go, ktorý naopak za Cierpinskim na olympiádach v Montreale, ale i o 4 roky neskôr i v Moskve výrazne zaostal, sa v Košiciach priblížil na necelých desať sekúnd k traťovému rekordu Američana Leonarda Buddyho Edelena, ale tohto bývalého lídra svetových tabuliek prekonal až o rok neskôr pri svojom druhom triumfe na MMM. Chun-Son Go sa i po víťazstvách v Košiciach naďalej zlepšoval a osobný rekord 2:10:52 si zaknihoval vo francúzskom Essone, kde v pretekoch dominoval v roku 1980.

Celkovo 17 pretekárov dobehlo v Košiciach v roku 1977 do cieľa v čase pod 2:20. Najlepší z domácich bol na 12. mieste Miroslav Krsek, reprezentujúci Spartu Praha.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

Nedeľa 2. októbra 1977

1. Chun-Son Go / KĽDR / 2:15:19,4
2. Chang-Sob Choi / KĽDR / 2:15:49,4
3. Waldemar Cierpinski / NDR / 2:16:00,3

Sme radi, ak vás naše krátke obzretie do minulosti zaujalo.
Najbližšie sa pozrieme na dianie v roku 1987.

Ak sa chcete vrátiť k predošlým kapitolám, máte ich k dispozícii tu: