Tlačová správa 1. októbra 2019

0

Tlačová správa – Košice, 1.10.2019

Aktuálne témy v príprave 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru.

V poradí 96. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa uskutoční 6. októbra 2019, prináša množstvo osvedčených programových formátov i noviniek dokresľujúce atmosféru tohto najväčšieho a najtradičnejšieho športového podujatia na Slovensku.

STOROČIE SYMBIÓZY

Maratón a jeho mesto. Mesto a jeho maratón. Od prvopočiatkov v roku 1924, keď sa Košice s vtedajšími 55 000 obyvateľmi stali svedkom maratónskej premiéry, až po dnešné dni, sú mesto a jeho maratón prepojené akoby pupočnou šnúrou. Košičania maratón ihneď prijali za svoj a vo svojej vášni a podpore vytrvali až dodnes. Mesto Košice aj v roku 2019 zapája všetky svoje organizačné zložky do prípravy maratónu a podporuje jeho organizáciu aj finančne. Svoje uznanie a podporu vyjadril aj primátor mesta Košice p. Jaroslav Polaček, ktorý na adresu košického maratónu povedal: „Teší ma, že sa Medzinárodný maratón mieru stal nielen športovou, ale celospoločenskou udalosťou, ktorá presahuje hranice mesta Košice. Aj preto sme príprave tohto podujatia venovali mimoriadnu pozornosť. Verím, že pravidelné kontroly stavu maratónskej trate aj jej okolia, ktoré sme spolu s organizátormi absolvovali, sa odzrkadlia na celkovej pohode tisícov športovcov počas behu aj na jedinečnej atmosfére, ktorú vytvárajú diváci v celom meste. Ďakujem všetkým, ktorí ešte aj v týchto dňoch, tesne pred štartom dolaďujú detaily, aby sa športovci a návštevníci z celého Slovenska a zahraničia cítili u nás ako doma.“
Maratón mestu túto podporu dlhodobo vracia vo viacerých podobách. Buduje už temer 100 rokov pozitívny imidž mesta, pozýva do Košíc športovcov a turistov z celého sveta. Len od roku 1989 sa na mestskom okruhu predstavilo viac ako 150 000 športovcov z každého kúta zemegule. Je najväčším pravidelne sa opakujúcim športovým podujatím na Slovensku. Prispieva vo veľkej miere k presadzovaniu zdravého životného štýlu Košičanov, o čom svedčí aj fakt, že až 40% účastníkov všetkých disciplín MMM pochádza z Košíc a blízkeho okolia. Vplyv MMM na vznik množstva športových či priamo bežeckých podujatí je neprehliadnuteľný. Dá sa hovoriť aj o tom, že takmer každá rodina v Košiciach bola v minulosti alebo je v súčasnosti s maratónom spojená či už cez aktívnu bežeckú účasť svojho člena alebo cez jeho aktivitu a pomoc pri organizovaní maratónu. Počet bežcov, ktorí dokážu zdolať celú maratónsku trať je v prepočte na 1 000 obyvateľov v Košiciach 3 x vyšší ako je priemer celého Slovenska. A Košice i vďaka maratónu vychovali bežcov medzinárodnej úrovne. Všetci doterajší Slováci, ktorí zvíťazili na MMM, pochádzali z Košíc – Karol Halla, František Višnický i Robert Štefko. A napokon maratón svojou prítomnosťou a ekonomickou aktivitou vytvára pracovné miesta a do verejných rozpočtov cez spotrebu tovarov a služieb, dane, poplatky a odvody prináša finančné prostriedky, ktoré výrazne prevyšujú hodnotu, ktorú z verejných zdrojov vo forme podpory a dotácii získava.

BEH ŽENÁM PRISTANE

Dlhodobý projekt Medzinárodného maratónu mieru WOMEN FRIENDLY MARATHON (WFM) realizovaný s podporou spoločnosti Východoslovenská energetika prináša aktivity, ktoré pomáhajú dievčatám a ženám nájsť cestu k behu ako prirodzenej voľnočasovej aktivite. To, že ženy záujem o beh majú je nesporné a dosvedčujú to i dlhodobé štatistiky MMM. Za posledné roky vzrástol ich počet na štarte všetkých disciplín o desiatky percent. Aj v roku 2019 projekt pokračuje v poradí už 8. sériou konzultácii, stretnutí a bezplatných tréningov, ktoré sú organizované v Mestskom parku v Košiciach. Dnes je zoskupenie WFM najväčšou ženskou bežeckou komunitou na Slovensku, základom ktorej sú skupinové bežecké tréningy pre všetky aktívne ženy a dievčatá pod vedením skúsených trénerov. V tomto roku prebiehali od 24. apríla každú stredu a po poslednom tréningu, ktorý je na programe 2. októbra sa vydajú dievčatá a ženy na maratónsku trať odhodlané zdolať tú svoju nádielku kilometrov, každá so špeciálnym číslom so symbolom projektu. Pripomeňme, že v súčte všetkých disciplín sa tak na najstaršom maratóne Európy predstaví podľa posledného pohľadu do štartových listín až 5 365 dievčat a žien.
„Som veľmi rada, že spoločnosť VSE podporuje projekt Women Friendly Marathon už od jeho počiatku. Prvé roky síce neboli jednoduché, rozbiehalo sa to pomaly, no z aktuálnych čísel je zrejmé, že malo zmysel v tejto aktivite zotrvať,“ povedala Andrea Danihelová, vedúca úseku Komunikácia a hovorkyňa spoločnosti. „Štatistiky sú viac než povzbudivé. Verím, že počet dievčat a žien, ktoré uvidíme v budúcnosti na štarte najstaršieho maratónu v Európe bude aj vďaka tomuto projektu len narastať,“ dodala A. Danihelová.

MIERI NA PIATU PARALYMPIÁDU, MARATÓN V KOŠICIACH NIKDY NEVYNECHÁ.

Anna Oroszová pochádza z dediny Miroľa a sen odísť do mesta sa jej splnil po nástupe na knihovnícku školu v Bratislave. V šestnástich po prázdninovom úraze ostala na vozíku. Nasledovali dlhé mesiace liečby a rehabilitácie. Prostredníctvom športu sa jej však otvoril nový svet a v súčasnosti patrí medzi najúspešnejších telesne postihnutých športovcov na Slovensku. Celé štvrťstoročie získavala trofeje v tlaku na lavičke. V súčasnosti reprezentuje Slovensko v pretekoch na handbiku. Zúčastnila sa na paralympiádach v Aténach, Sydney, Londýne i Riu. Je mnohonásobnou účastníčkou a víťazkou MMM i laureátkou ankiet Slovenka roka a Športová osobnosť Košíc. O svojich plánoch a snoch prezradila i toto: „Budúci rok by som sa mala zúčastniť mojej piatej Paralympiády v Tokiu, a tak túžim po peknom výsledku, i keď to bude v dnešnej konkurencii neľahké. Chcela by som sa tiež dožiť časov, keď bude celé Slovensko prepojené cyklochodníkmi ako napríklad v Dánsku a všetci budú športovať s radosťou, bez bariér a bezpečne.“

CHODÍ CELÁ RODINA

Už takmer tradičné stretnutie s olympijským víťazom Matejom Tóthom v rámci programu Medzinárodného maratónu mieru pokračuje aj v tomto roku a to i napriek jeho nedávnym povinnostiam spojeným so štartom na MS v Dohe. V programe Chodí celá rodina sa budeme môcť stretnúť s týmto výnimočným športovcom hneď niekoľkokrát. Jednak na trati samotného behu v nedeľu 6. októbra a taktiež na priateľskom stretnutí a spoločnej aktivite už v sobotu 5. októbra. A práve na takéto stretnutie s olympijským víťazom Matejom Tóthom sa môžete stále ešte bezplatne zaregistrovať a absolvovať s ním prechádzku centrom Košíc. Jej dĺžka bude necelé 4 kilometre a trasa povedie už tradične zeleným srdcom Košíc i historickým centrom, vrátane najdlhšej pešej zóny na Slovensku. Čo pre to treba urobiť? Registrovať sa bezplatne online alebo priamo na stálych prezentačných pracoviskách Auparku Košice a prísť v sobotu 5. októbra na štart, ktorý sa uskutoční o 16.00 na ploche Expo MMM pred samotným obchodným centrom.

Sumár MMM 2019

96. ročník Medzinárodného maratónu mieru sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.
• Jednotlivých disciplín MMM 2019 sa zúčastní viac ako 14 500 bežcov zo 62 krajín.
• Maratón bude odštartovaný v nedeľu 6. októbra o 9:00 h. O 10 minút skôr sa na trať vydajú aj hendikepovaní športovci a inline korčuliari.
• Časový limit pretekov je 6 hodín.
• Podujatie bude vysielané naživo v priamom prenose na Jednotke RTVS.
• Maratón v Košiciach je certifikovaný a ocenený známkou IAAF Silver Label a 5 Star Quality Road Race zo strany European Athletics.
• Čestným hosťom MMM v projekte Po stopách maratónskych legiend je nórska bežkyňa Ingrid Kristiansen. Majsterka sveta, svetová rekordérka a víťazka maratónov v Londýne, Bostone, New Yorku a Chicagu.
• Maratón využíva mobilnú aplikáciu Kosice Peace Marathon od spoločnosti MYLAPS. Ponúka live tracking a veľa užitočných informácií k celému podujatiu.
• Novinkou je mobilná aplikácia iWatt, vďaka ktorej bežci zbierajú body, benefity a pomáhajú charitatívnemu projektu Bež so srdcom.
• Držiteľmi platných traťových rekordov sú Lawrence Kimayo výkonom 2:07:01 z roku 2012 a Milliam Ebongom s výkonom 2:27:16 z roku 2018.
• Do skupiny elitných atlétov MMM 2019 je zaradených celkom 25 bežcov. Najkvalitnejšími osobnými rekordami spomedzi nich disponujú Samuel Kosgei (2:06:56) a Merimma Mohammed (2:23:14).
• V Košiciach sa v rámci MMM uskutočnia aj Majstrovstvá Slovenska v maratónskom behu. Medzi favoritmi nechýbajú obhajca titulu Tibor Sahajda, či Jozef Urban a Marek Hladík. Medzi ženami sú favoritkami Silvia Schwaiger a Lucia Vlčáková.
• Okrem profesionálnych atlétov sa jednotlivých disciplín zúčastnia i viaceré známe osobnosti. Medzi nimi aj olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, víťaz všetkých pretekov Marathon Majors vo veteránskych kategóriách Ján Hazucha, primátor Košíc Jaroslav Polaček, predseda KSK Rastislav Trnka a tiež bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý má v Košiciach za sebou už 26 úspešných maratónskych vystúpení.
• Maratón v Košiciach nie je iba športovou udalosťou. Ponúka aj množstvo sprievodného programu v rámci Expo a Fan zóny MMM, ktorá bude k dispozícii počas celého maratónskeho víkendu od piatku do nedele.
• Populárny Minimaratón pod názvom U. S. Steel Family Run s rekordnou účasťou 4 200 bežcov bude odštartovaný v nedeľu 6. októbra o 9:10 z rovnakého miesta ako samotný maratón. Doteraz sa ho v jeho histórii zúčastnilo už 65 000 malých i veľkých športovcov.
• Na trati MMM bude umiestnených spolu 10 hudobných pódii, aby tak povzbudili bežcov a zabavili divákov.
• Diváci, ale i bežci sa môžu zapojiť do 11. ročníka fotosúťaže Cvakni si maratón.
• Špeciálny Maratónsky expres dovezie bežcov z celého Slovenska do Košíc v sobotu 5. októbra. Vlak odchádza z Bratislavy o 11:00 a prichádza do Košíc o 16:17.
• Pre záujemcov bude k dispozícii limitovaná séria tričiek s detskými motívmi MMM. Výnos z predaja tričiek poputuje na podporu charitatívneho projektu Bež so srdcom.
Najviac zahraničných bežcov do Košíc prichádza z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nemecka a Španielska.
• V celom štartovom poli je 63,14 % mužov a 36,86 % žien.
• Z povolaní má medzi bežcami najvyššie zastúpenie administratívny pracovník (1720), manažér (1061), učiteľ (526), programátor (508), lekár (350), strojný alebo elektro inžinier (286), právnik (185)…
• Najpopulárnejšími resp. najčastejšie vyskytujúcimi sa menami registrovaných pretekárov sú Peter, Martin, Jozef, Michal a Marek. Medzi ženami Zuzana, Jana, Katarína, Martina a Lucia.
• Najstaršími účastníkmi sú 88 ročný Ján Komaromi, ktorý pobeží Minimaratón. V samotnom Maratóne je to 81 ročný Andreas Ziegler z Nemecka a v Polmaratóne 83 ročný Stanoje Jeremič zo Srbska.
• V nedeľu 6. októbra bude do maratónskeho diania zapojených viac ako 1 000 usporiadateľov, dobrovoľníkov, policajtov a záchranárov.

Tlačová správa MMM 1.10.2019

Share.

Comments are closed.