Tlačová správa 15. júna 2017

0

Tlačová správa – Košice, 15.6.2017

V poradí 94. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa uskutoční 1. októbra 2017, si vytýčil niekoľko priorít a programových cieľov.

MANAŽMENT PROCESOV MMM

Boli iniciované zmeny v organizačnom zabezpečení a manažovaní náročných športovo-technických, bezpečnostno-logistických a marketingových procesov. Medzi prioritné úlohy patrí organizačné, materiálne a personálne posilnenie činnosti občerstvovacích staníc a ďalšie technicko-organizačné zmeny pri realizácii dobehu pretekárov do cieľa na Hlavnej ulici. Do príprav MMM sa postupne zapájajú ďalšie inštitúcie so svojimi špecialistami i jednotlivci, ktorí posilnia organizačný tím.

EKONOMICKÁ STABILITIA

Je založená na zostavení vyrovnaného rozpočtu, kontinuálnej tvorbe vlastných zdrojov zo štartovného a podpore zo strany kľúčových partnerov a inštitúcií. Zmluvne garantovaná podpora je vyjadrená zo strany mesta Košice, U. S. Steel Košice a tiež viacerých kľúčových sponzorov, ktorými sú Adidas, Magna-Getrag, Východoslovenská energetika, Slovenská sporiteľňa a viacero ďalších. V portfóliu partnerov sa po prvý krát predstaví Allianz – Slovenská poisťovňa, značka, ktorá patrí medzi lídrov na domácom i svetovom poistnom trhu.

OD ÚSPEŠNÉHO ŠAMPIONÁTU UPLYNIE 20 ROKOV

Medzinárodný maratónu mieru, mesto Košice i celé atletické hnutie si v tomto roku pripomenú aj 20 rokov od konania IAAF majstrovstiev sveta v polmaratóne, ktoré sa v Košiciach uskutočnili 4. októbra 1997. Doposiaľ jediný atletický svetový šampionát na území Slovenska zaznamenal veľký ohlas a potvrdil prestíž organizátorov MMM, ktorí spolu s tímami IAAF držali v rukách dirigentskú taktovku nad týmto výnimočným podujatím. Do Košíc vyslalo svoju bežeckú elitu 45 krajín a živé televízne vysielanie pokrylo doslova celú planétu. Medzi hosťami bol prítomný aj vtedajší šéf IAAF Primo Nebiolo a tak snáď nikoho neprekvapí, ak po 20 rokoch smerovala pozvánka zo strany organizátorov, mesta Košice i Slovenského atletického zväzu na meno Sebastian Coe do rúk súčasného prezidenta IAAF. Tento dvojnásobný olympijsky víťaz, špecialista na 800 a 1500 metrov a držiteľ 11 svetových rekordov priviedol Londýn v roku 2012 k jednej z najúspešnejších olympiád v histórii a od roku 2015 stojí na čele IAAF.

15. ROČNÍK POLMARATÓNU KOŠICE – SEŇA

Už v sobotu 17. júna sa na trať, ktorá bola v rokoch 1926 – 1988 až na malé výnimky neodmysliteľne spojená s Medzinárodným maratónom mieru, vydajú bežci, aby si túto tradíciu pripomenuli už 15. ročníkom polmaratónu Košice – Seňa. Štart pretekov je o 9.30 hod. v centre Košíc na Dolnej bráne a cieľ v samotnej obci Seňa. Pretekári si svoje štartové čísla môžu v mieste štartu vyzdvihnúť už v piatok popoludní alebo v sobotu ráno do 9.00 hod. V dôsledku rekonštrukčných prác v lokalite Most VSS nebude v roku 2017 možný štart inline korčuliarov. Medzi účastníkmi nebude chýbať ani Tibor Sahajda, ktorý tu v r. 2015 zvíťazil v čase iba o sekundu horšom než traťový rekord a v r. 2016 dobehol druhý.

EMIL ZÁTOPEK – PO STOPÁCH MARATÓNSKYCH LEGIEND

Ani v roku 2017 nebude v programe MMM chýbať návrat do minulosti a pripomenutie si niektorej z veľkých osobností svetového maratónskeho diania. Nadchádzajúci ročník Košického maratónu bude v projekte „Po stopách maratónskych legiend“ venovaný fenomenálnemu Emilovi Zátopkovi. Hoci v Košiciach nikdy nebežal, navštívil ich niekoľkokrát a jeho výnimočné bežecké počiny si od organizátorov košického maratónu takúto poctu určite zaslúžia. Medzinárodný maratón mieru navštívil poslednýkrát spolu s manželkou Danou presne pred štvrťstoročím. Pripomeňme, že projekt, ktorý v premiére v roku 2006 priblížil príbeh víťaza Košického maratónu 1931 a neskoršieho olympijského šampióna Juana Carlosa Zabalu, sa po viac než desaťročie stal už neodmysliteľnou súčasťou MMM. Aj v roku 2017 vyvrcholí juniorskou štafetou v nedeľu 1. októbra, ktorej regionálne kvalifikačné kolá sú na programe v júni a septembri.

PRÍBEHY DEVIATICH DESAŤROČÍ

V cyklických kapitolách vzniká seriál obzretí za dianím na Košickom maratóne v rokoch vzdialených o presné desaťročia pred dneškom. Glosované tak už boli fakty, príbehy i mýty z rokov 1927, 1937, 1947 i 1957 a do septembra sa podarí prehrýzť až k roku 2007. Seriál vzbudil veľkú pozornosť aj v zahraničí, preberajú ho viaceré maratónske webové portály a o jeho sumárnu podobu prejavili záujem novinári píšuci pre European Athletics. Záujemcovia si môžu všetky príbehy postupne nájsť na webovej stránke MMM.

ŠPORTOVÉ VÝZVY MMM 2017

Vynikajúce výsledky, ktorými atléti najmä v posledných 5 rokoch nadviazali na tradíciu skvelých športových výsledkov MMM z minulosti, zvyšujú v tomto smere samozrejme očakávania verejnosti i médií. Košický maratón v súčasnosti svojou športovou kvalitou predčil opakovane maratóny organizované v mnohých svetových metropolách, viackrát získal dokonca vyššie hodnotiace skóre ako Boston, Chicago, Miláno, Madrid, Zürich či Viedeň. Medzinárodná konkurencia a tým aj ponuka pre špičkových atlétov sa neustále zvyšuje. Zabezpečiť účasť kvalitných atlétov pri tomto boome, ktorý je zjavný napríklad v Číne, bude aj v tomto roku náročné. Na stole sú však už prvé vizitky, ktoré ak sa potvrdia, potrebnú kvalitu do Košíc prinesú. Ambíciou organizátorov MMM ostáva podpora domácej scény. Neoficiálne avizovaný súboj Jozefa Urbana s debutantom Tiborom Sahajdom by mohol priniesť vzruch do celkového diania a pre oboch v prípade kvalitného času i vyplatenie osobitých bonusov.
 

BEŽ SO SRDCOM

Charitatívny program MMM Bež so srdcom, pripravovaný s cieľom pomôcť vybraným projektom a inštitúciám, si doposiaľ v procese registrácie na MMM 2017 získal priazeň temer 500 darcov, pričom pomoc od stovák ďalších môžeme až do konca leta ešte očakávať. Všetci budú mať možnosť vyzdvihnúť si spolu so štartovým číslom i symbol tohto programu a organizátori im poďakujú i viacerými ďalšími benefitmi. V programe Bež so srdcom podporujeme v roku 2017 spoločne tieto projekty a organizácie:

Spoločnosť detskej onkológie
Spoločnosť združuje rodičov liečených detí, zdravotnícky personál, ktorý pracuje na Oddelení detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice Košice, bývalých pacientov, študentov a všetkých, ktorým leží na srdci ťažký osud malých onkologických pacientov.

Oáza – Nádej pre lepší život
Oáza – nádej pre nový život je organizácia venujúca sa pod vedením Petra Gombitu ľuďom s ťažkými životnými príbehmi a bez strechy nad hlavou. Pomáhajú im prežiť v ťažkých časoch a súčasne hľadať spolu s nimi riešenia pre ich plnohodnotný návrat do spoločnosti.

Atletika patrí deťom
Vtiahnuť deti už od mala do sveta pohybu a života v tíme, ktorý ťahá za jeden povraz a má svoje ideály, je cieľom projektu Atletika patrí deťom. Jeho nositeľom je občianske združenie Atletika Košice a ambasádormi okrem iných aj Janka a Danka Velďákové.

MÔJ PRVÝ MARATÓN

Tento program MMM je určený pre tých bežcov, ktorí sa nechajú inšpirovať a v Košiciach po prvýkrát pobežia celú maratónsku vzdialenosť. Z reakcií na výzvy a kampane vidno, že im guráž nechýba, veď doteraz sa ich prihlásilo temer 250. Čaká ich viacero benefitov, okrem iného i miesto v štartovom sektore A, zaradenie do špeciálnej časti v štartovej listine a viacero ďalších. Z celej zostavy vybrali organizátori 11 protagonistov projektu, s ktorými budú zdieľať ich očakávania a pocity z prípravy i samotnej maratónskej premiéry. Ich profily nájdete na https://www.kosicemarathon.com/moj-prvy-maraton/

Jednou z účastníčok programu Môj prvý maratón je i Martina Bányaiová
Hlavnou motiváciou zapojenia sa do programu Môj prvý maratón bolo pre 36 ročnú košičanku na rodičovskej dovolenke užiť si neopakovateľnú atmosféru MMM. Už viac rokov sa zapája aj do programu Women Friendly Marathon, a tak si aj vďaka tejto odbornej príprave a veľkej podpore, ktorú program ponúka, na maratón v tomto roku jednoducho trúfa. V roku 2016 absolvovala vo farbách WFM štafetový beh Od Tatier k Dunaju a svoj prvý maratón by rada zabehla v limite 4 hodín.
 

ROAD SHOW MMM ZAVÍTALA DO 6 EURÓPSKYCH MIEST

Tradičné jarné prezentácie MMM, organizované aj s podporou zo strany Visit Košice, zavítali v tomto roku na viaceré európske maratóny, aby súčasným generáciám predstavovali najstarší maratón v Európe a pozývali bežcov na jeho štartovú čiaru. Na mape tejto road show sa postupne objavili vlajočky Prahy, Bratislavy, Enschede, Budapešti, Londýna i Krakova. Na našich promo stánkoch nebola núdza ani o príjemné stretnutia a vzácne návštevy. Pristavila sa stále aktuálna svetová rekordérka Paula Radcliff, majsterka sveta z roku 1991 a víťazka veľkých svetových maratónov Wanda Panfil i prezident svetovej maratónskej asociácie AIMS Paco Borao.

PROGRAM WFM POKRAČUJE 6. SEZÓNOU

Tréningová skupina Women Friendly Marathon je nesporne najväčším ženským zoskupením tohto druhu na Slovensku. I v roku 2017 sa sezóna cyklických tréningov rozbehla už v závere apríla a prvú lekciu si nenechalo ujsť viac ako 120 dievčat a žien v pohybe. Každá streda, až do samotného Medzinárodného maratónu mieru, je tak na Aničke od 17.30 vyhradená tejto aktivite za účasti atletických trénerov i špecialistov na ďalšie formy kondičnej prípravy. Program WFM sa aj v roku 2017 realizuje s podporou spoločnosti Východoslovenská energetika.

REGITRÁCIA MMM 2017 VO SVIŽNOM TEMPE

Už od otvorenia registračného portálu MMM 2017 bol zrejmý trend ďalšieho zvyšovania záujmu o účasť na MMM, podporovaný i viacerými aktivitami a kampaňami zo strany organizátorov.
Medziročný nárast sa v prvom polroku 2017 ustálil na zhruba 40% a pri tomto trende sa dá očakávať, že stop stav, ktorý bol v posledných rokoch vyhlasovaný na začiatku septembra, sa môže presunúť hlbšie do augustových dní. Celkový počet registrovaných účastníkov však neporastie neobmedzene. Vlani ich bolo 12093 a pre rok 2017 možno jeho posunutie smerom nahor očakávať z bezpečnostných a kapacitných dôvodov iba v stovkách.

Tlačová správa MMM 15.6.2017

Share.

Comments are closed.