Tlačová správa 16. júna 2015

0

Nadviazať na úspešný rok 2014

boston marathonRok 2015 stavia pred organizátorov výzvu nadviazať na veľmi úspešný priebeh vlaňajšieho maratónu, ktorý bol sprevádzaný mimoriadnym záujmom a množstvom spoločenských a edičných počinov v spojitosti s oslavou 90. výročia založenia maratónu v Košiciach. Jedným z cieľov pre rok 2015 je intenzívne pracovať na zmenách a optimalizácii športovo-technického priebehu podujatia. Táto oblasť, odzrkadľujúca sa vo veľkej miere na hodnotení a spokojnosti účastníkov, si vyžaduje neustálu pozornosť a inovatívny prístup, čo napokon potvrdilo aj veľká anketa MMM vyhodnotená na prelome rokov 2014 a 2015.

Pohľad z druhej strany

grafAká dôležitá je pre organizátorov spätná väzba potvrdzuje aj ich iniciatíva v podobe  prípravy už spomínanej rozsiahlej ankety medzi účastníkmi MMM. Tí vyplnili viac než 1000 hárkov s množstvom odpovedí na otázky z rozmanitých oblastí priebehu tohto podujatia. Vieme s kým a ako do Košíc účastníci cestujú, kde spia, čo vyhľadávajú na občerstvovacích staniciach, ako sa dívajú na štart, trať i dobeh maratónu, kde vidia možné zlepšenia v procese registrácie, v akej značke obuvi behajú atď. Anketa teda priniesla množstvo pohľadov, hodnotení a komentárov, z ktorých mnohé sú vskutku cenné a zaujímavé.

Nový web MMM

webmmmV podstate od októbra 2014 trvali práce na zbrusu novom webe MMM. Verejnosti bol predstavený 20. februára 2015. Nový dizajn, moderný redakčný systém i prehľadnejšie usporiadané informácie by mali priniesť užívateľom výraznejší komfort. Na stránke sa našlo samozrejme miesto i na bohatú historickú faktografiu, čím sa web MMM výrazne hodnotovo líši od mnohých stránok podobných podujatí v zahraničí. Temer vzápätí po predstavení stránky bola sfunkčnená i možnosť on-line registrácie účastníkov v jednotlivých disciplínach. Uzávierky spojené s koncom mesiaca apríl a máj potvrdzujú, že vlaňajšie rekordné čísla sú na dosah i tentokrát.

Ďalšie významné ocenenie pre MMM

ocenenie_MMMV sobotu 18. apríla sa na pôde Slovenského olympijského výboru počas jeho 48. valného zhromaždenia i oceňovalo. Medzinárodný maratón mieru získal výročnú cenu – Trofej SOV za prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť. Ocenenia za rok 2014 odovzdali predstavitelia Slovenského olympijského výboru, na čele s prezidentom Františkom Chmelárom, Trofej SOV prevzal osobne Štefan Daňo, prezident Maratónskeho klubu a predseda Organizačného výboru MMM.

Po stopách maratónskych legiend


juniorska_stafetaAk listujeme v análoch Medzinárodného maratónu mieru, nemôžeme prehliadnuť množstvo skutočných legiend tejto atletickej disciplíny. Po ich stopách kráčajú dnes mladí ľudia, ktorých snaha je po kvalifikačných regionálnych kolách korunovaná vo finálovej Juniorskej štafete 42 x 1 km, nesúcej každoročne meno inej športovej legendy. Aktuálny ročník Medzinárodného maratónu mieru je venovaný ďalšiemu z významných bežcov, belgickému vytrvalcovi Aurélovi Vandendriessche. Vo svojej dobe patril medzi najlepších na svete, čo dokázal už pred príchodom do Košíc víťazstvami v Bostone v rokoch 1963 a 1964 i striebrom z ME 1962.

VandendriesscheSvoju nespornú kvalitu ukázal v roku 1965 aj na trati z Košíc do Sene. V nepriaznivom teplom počasí nastúpil na 25. kilometri k úniku, ktorý žiaden zo súperov nezachytil. Zostávajúcu časť pretekov už absolvoval sám, cieľom prebehol obdivuhodne svieži v čase 2:23:47,0 a stal sa prvým belgickým reprezentantom, ktorý na maratóne vo východoslovenskej metropole zvíťazil. Na európskych šampionátoch získal dve maratónske striebra, 1962 v Belehrade a 1966 v Budapešti. Dnes Aurel Vandenriesche činorodo žije vo veku 83 rokov v meste Anzegem. O tom, ako sa zapojí do diania 92. ročníka MMM sa necháme prekvapiť neskôr. Pripomeňme , že vlani bol maratón v Košiciach venovaný britskému vytrvalcovi, majstrovi Európy z roku 1969 Ronovi Hillovi, ktorý má na svojom konte, rovnako ako Vanderiesche, prvenstvo z Bostonu, no v Košiciach v roku 1974 ho napodobniť nedokázal. Oba najstaršie maratóny sveta vyhral okrem Vandenriesscheho už iba Švéd Gösta Leandersson

 Rýchla trať MMM

Rýchle maratónske trate sa mprofil_trateusia vyznačovať viacerými pozitívnymi parametrami. Okrem nízkeho počtu zmien smeru, či ostrých zákrut, je to samozrejme aj ich výškový profil. V Košiciach sa podarilo vytvoriť trať, ktorá z tohto pohľadu spĺňa i tie najnáročnejšie kritéria. V Berlíne, kde bolo zabehnutých viacero svetových rekordov, vykazuje trať 21 zmien smeru ostrejších alebo rovnajúcich sa 90°. V Košiciach je počet takýchto zmien smeru v súčte oboch kôl rovnako nízky. Ak sa bližšie pozrieme na výškový profil trate zistíme, že prevýšenie medzi najnižšie a najvyššie ležiacim bodom dosahuje na mestskom okruhu v Košiciach iba 16,35 m (200,700 m.n.m -217,050 m. n.m). Ďalší podstatný faktor, súčet všetkých stúpaní na trati maratónu v Košiciach dosahuje potom hodnotu 74 metrov. Pre porovnanie prevýšenie v Berlíne predstavuje 25,6 m (súčet stúpaní 37 m) a v Bostone 146,3 m (súčet stúpaní 241 m).

Jarná Road Show 2015

roadshowPrezentácia jubilujúceho MMM sa realizovala aktivitami promo tímu MMM postupne na týchto miestach a pri týchto udalostiach :

  • Polmaratón Praha
  • Maratón Bratislava
  • Beh Devín – Bratislava
  • Maratón Londýn
  • Maratón Praha
  • Maratón Krakow

Konkurencia , s ktorou sa stretávajú Košice je globálna, napriek tomu už dnes registrujeme výraznejší nárast bežcov z Veľkej Británie a skupiny z Japonska, Fínska, Švédska, či Srbska. Najsilnejšími zahraničnými enklávami ostanú i v tomto roku Česi, Poliaci a Maďari.

 Z vlaku na štart maratónu

Hneď niekoľko možností ,zvlakunastart ako si zjednodušiť štart na 92. ročníku MMM pripravili jeho organizátori v spolupráci s organizáciou Visit Košice a vlakmi RegioJet. Všetci, ktorí sa na niektorú z disciplín MMM zaregistrujú na www.kosicemarathon.com od 1. do 30. 6. 2015 ,   môžu získať bezplatnú  spiatočnú cestu z ktorejkoľvek stanice linky RegioJet na trase Praha – Košice a Bratislava – Košice. Šanca nebude až taká malá, bezplatnú jazdu si dopraje stovka vyžrebovaných záujemcov. Okrem toho bude tím Košického maratónu počas júna vo vybraných dňoch na oboch týchto linkách , teda z Bratislavy a Prahy , ponúkať záujemcom priamo na palube   i ďalší atraktívny bonus v podobe bezplatného štartu na MMM 2015

 Beh párov

beh_parovŽena a muž patria k sebe od stvorenia sveta, tak prečo nie aj na maratónskej trati. Beh párov MMM ukáže, že dokážu zladiť kroky k spoločnému cieľu. Vo svojej premiére je určený pre tých, ktorí si v roku 2015 v Košiciach vybrali za svoju disciplínu Polmaratón a spolu v páre tak symbolicky zdolajú celú maratónsku vzdialenosť.
Pokiaľ sa teda chystáte na trať s manželkou, priateľom, kamoškou, kolegom z práce…, práve pre Vás je určená nová výzva v podobe Behu párov. Ak svojho bežeckého partnera vo svojom okolí zatiaľ nemáte, možno sa vám ho podarí nájsť aj vďaka veľkej rodine MMM. Aby sme podporili ducha súťaživosti, vyhlásime samozrejme i víťazné páry, a to jednoduchým súčtom cieľových časov oboch členov takéhoto mikro tímu. Ako teda na to? Postup je jednoduchý. Stačí byť riadne prihlásený na Polmaratón MMM a vyplniť registračný formulár najneskôr do 15.9.2015.

 Foto pravek Košického maratónu

pravek_maratonu28. októbra 1924 si neznámy autor pod zrúcaninou hradu v Turni zoradil 8 bežcov a zopár organizátorov , aby vyhotovil prvý záber Košického maratónu. Stal sa slávnym a bol nespočetne krát publikovaný. Potom ich vznikli tisíce, s nástupom digitálnej doby určite milióny. Napriek všetkému, čomu dnes svet holduje, retro témy lákajú . Lákajú i historické fotografie odrážajúce dianie na košickej trati v dobách maratónskeho praveku. Keď pred časom uzrela svetlo sveta fotovýstava „90 rokov košického maratónu vo fotografii „ , jej návštevníci v Košiciach, Prahe, Krakowe, či Berlíne najviac upierali zrak práve na tie najstaršie zábery. Stále sa preto vynára otázka. Existujú i ďalšie ? Mali vtedajší nadšenci a fanúšikovia maratónu možnosť fotiť pre svoje vlastné archívy vo väčšej miere než sa domnievame? Na túto otázku môžu dnes dať odpoveď ich deti, či vnuci. Porozhliadnite sa preto po albumoch, krabiciach, či vzdialených kútoch . Ak nájdete niečo, čo odpovedá na výzvu tejto kampane – „Aké boli maratónske Košice kedysi“ , neváhajte sa zapojiť. A aby sme pátrali skutočne po počiatkoch, výzva je nasmerovaná   na obdobie rokov 1924 – 1965. Bonbónikom by samozrejme boli aj prapôvodné filmové zábery datované dajme tomu do obdobia pred druhou svetovou vojnou. O tom , kam nálezy ukladať alebo prinášať budeme verejnosť informovať v najbližších dňoch. Tie najlepšie zábery, či filmy určite oceníme.

U.S.Steel opäť generálnym partnerom MMM

USSKU.S.Steel Košice pokračuje vo svojej kontinuálnej podpore Medzinárodného maratónu mieru, čo bolo v jarných týždňoch premietnuté do podpisu zmluvy, potvrdzujúcej pre túto významnú spoločnosť i pre rok 2015 postavenie generálneho partnera MMM. Popri významnej finančnej podpore a štarte množstva zamestnancov, je spolupráca cielená i na populárny Minimaratónom, ktorý sa opäť pobeží pod názvom U.S.Steel Family Run. V tomto prípade bol opäť zvýšený limit počtu účastníkov. Pripravených bude presne 3.300 štartových čísel . Kto chce mať istotu, nemá na čo čakať.

Poisťovňa MetLife v rodine hlavných partnerov

MetlifePoisťovňa MetLife, ktorá v roku 2015 zavŕši 20 rokov svojho pôsobenia na Slovensku, a na globálnom trhu je prítomná už od roku 1868 , sa stáva ďalším z hlavných partnerov Medzinárodného maratónu mieru. Vzájomná spolupráca sa začala rozvíjať už v roku 2012, a tak je nová pozícia hlavného partnera odzrkadlením spokojnosti a perspektívy vzťahu medzi týmito dvoma skutočne tradičnými značkami. Na štarte sa popri zamestnancoch a klientoch MetLife predstaví v rodinnom behu určite i miláčik detí, populárny kamarát Snoopy, patriaci už neodmysliteľne k tejto životnej poisťovni. Hlavným inštitucionálnym partnerom Medzinárodného maratónu mieru je mesto Košice. Podujatie si dlhodobo udržiava priazeň i viacerých ďalších podporovateľov, sponzorov a produktových partnerov.

 

Projekt WFM úspešne napreduje

WFMUž do tretieho roku vstupuje projekt Women Friendly Marathon, ktorého cieľom je prispievať i na tomto poli k rodovej diverzite vytváraním podmienok na rozvoj bežeckého športu medzi ženami. Pod  gesciou spoločnosti Východoslovenská energetika sú organizované pravidelné skupinové bezplatné tréningy pre dievčatá a ženy. V pláne na rok 2015 je 25 tréningových jednotiek v priestore lesoparku Anička, vždy vo štvrtok od 17:30. Tréningy sú cyklicky obmieňané a zamerané na techniku behu, rozvoj rýchlosti, sily, obratnosti a vytrvalosti. Raz mesačne je na programe aj výkonnostný test. Novinkou sezóny bude víkendový tréningový kemp na Vinianskom jazere v termíne od 24. do 26. júla.

Pripomeňme, že v roku 2014 sa na štarte všetkých disciplín predstavilo spolu 3.300 žien a ďalší nárast ich počtu sa podľa doterajších trendov dá určite očakávať.

Ako sa darí košickým šampiónom

chepkwony Rutto Kimaiyo

Dvojnásobný a súčasne posledný mužský víťaz MMM Gilbert Chepkwony (2:08:26 v r. 2014 a 2:08:33 v r. 2010 ) nemá v aktuálnej sezóne zapísaný ešte žiaden výkon. O  plánoch na rok 2015 zatiaľ nič neprezradil ani jeho manažér Federico Rosa. Lydia Rutto, ktorá bola vlani najrýchlejšia medzi ženami ( 2:28:48 ) , sa v januári vybrala na maratón v Marakeši, kde iba priemerným časom 2:33:59 obsadila 6. miesto. Výber adeptov na prvenstvo v roku 2015 sa už začal. Konkrétne mená však budú zverejnené až na rozhraní augusta a septembra. Pozrime sa ešte na kariéru Lawrenca Kimaiya, držiteľa traťového rekordu 207:01 z roku 2012. Tomu sa stále na úspech z Košíc nedarí nadviazať. V marci dobehol na 7. mieste v Barcelone , ale časom 2:14:27 opäť neoslnil.

Trinástykrát do Sene

Sena

Aktivity Medzinárodného maratónu mieru sú v prvom polroku už tradične zakončené organizáciou Polmaratónu Košice – Seňa. Na trati, ktorá bola od roku 1926 synonymom MMM sa už po trinástykrát predstavia bežci i korčuliari, aby na túto tradíciu aspoň čiastočne nadviazali. Štart pretekov je stanovený na sobotu 20. júna o 9:30. Zmenou, ktorá je vyvolaná rekonštrukčnými prácami v meste, je miesto registrácie i štartu. To sa od Dolnej brány presunulo na Južnú triedu k Hotelovej akadémii. Práve na Južnej triede bežci na vytýčenom okruhu nahradia chýbajúcu vzdialenosť v porovnaní s pôvodnou traťou. V cieľovej obci Seňa čaká na športovcov tradičné vrelé prijatie s kultúrnym programom, ale aj športovými disciplínami pre deti.Prihlásiť sa je možné stále na stránke www.kosicemarathon.com. Traťové rekordy platia z roku 2007, kedy Ján Križák finišoval za 1:07:52 a Ingrid Vančišinová za 1:21:40.

*Tlačová správa 16.6.2015 (PDF)

Sponzori

Share.

About Author

Comments are closed.