Tlačová správa 24. septembra 2019

0

Tlačová správa – Košice, 24.9.2019

Aktuálne témy v príprave 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru.

V poradí 96. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa uskutoční 6. októbra 2019, prináša množstvo osvedčených programových formátov i noviniek dokresľujúce atmosféru tohto najväčšieho a najtradičnejšieho športového podujatia na Slovensku.

Košice opäť v programe Abbott Marathon Majors

MMM sa stáva i v sezóne 2019 – 2020 súčasťou seriálu Marathon Majors. Program zahŕňajúci poltucet najprestížnejších svetových maratónov zastrešuje aj súťaže Abbott WMM Wanda Age Group s desiatkami behov na celom svete, na ktorých môžu hobby bežci zbierať body do globálneho rebríčka podľa jednotlivých vekových kategórii. Výborné odozvy na premiérovú sériu, keď sa do bodovania zapojilo viac ako 125 000 bežcov na celom svete, predznamenali je pokračovanie aj v sezóne 2019-2020. V tomto prestížnom kalendári ani tentokrát nebude chýbať Medzinárodný maratón mieru.

Privítame šampióna

Dobyl Marathon Majors a v nedeľu 6. októbra sa opäť predstaví v Košiciach. Na MMM nebude chýbať bežec, ktorého jeho súperi v tejto prestížnej svetovej sérii už iba ťažko napodobnia. Jánovi Hazuchovi zo Zvolena sa podarilo niečo vskutku osobité. Jednak v rokoch 2013 – 2019 vyhral všetkých šesť pretekov seriálu Marathon Majors a v sezóne 2018-2019 sa stal víťazom už zmienenej súťaže Abbott WMM Wanda Age Group v kategórii 75-79 rokov. Osobitnú pozornosť si zaslúžia dva jeho posledné maratónske štarty viazané práve k jarnej sezóne 2019, keď svoje skvelé ťaženie zavŕšil v marci v Tokiu a v apríli v Londýne. Tohto vskutku neúnavného bežca čaká 6. októbra v poradí už 16. štart na MMM so snahou o deviate prvenstvo vo svojej veteránskej kategórii. Na trati sa dozaista stretne i s ďalšími slovenskými bežcami bojujúcimi o body v už zmienenom v seriáli Marathon Majors, veď v hre je stále i účasť na aprílových Majstrovstvách sveta v Londýne. Šance má okrem Jána Hazuchu i Eva Seidlová z Tlmáč, ktorá je medzi svojimi rovesníčkami aktuálne svetovou trojkou.
Víťazstvá a časy Jána Hazuchu v pretekoch Marathon Majors
Berlín 2013 (3:29:32, kategória M 70-74); Boston 2015 (3:30:33, M 70-74); New York 2017 (3:34:14, M 70-74); Chicago 2018 (3:39:21, M 75-79); Tokio 2019 (3:50:20, M 75-79); Londýn 2019 (3:29:50, M 75-79)

V akej forme sa cítia byť adepti na domáce tituly?

Pri predstavovaní favoritov na zisk domáceho titulu sa v posledných rokoch nedá nehovoriť o Tiborovi Sahajdovi. Výrazná akcelerácia jeho výkonnosti z neho urobila nášho najrýchlejšieho maratónskeho bežca od čias Róberta Štefka a v súčasnosti je v podstate jediným atlétom – vytrvalcom, ktorý Slovensko reprezentuje na vrcholných podujatiach medzinárodnej scény. V tomto roku zlepšil svoje osobné rekordy v polmaratóne aj na dráhe na vzdialenostiach 5 000 a 10 000 m, takže posunutie maxima i na najdlhšej trati by znamenalo pre Tibora určite sezónu snov.
Tibor Sahajda (SVK, 1990)
Osobný rekord:
2:15:59, Košice 2018, 8. miesto
2:18:44, Košice 2017, 9. miesto
1:05:22, Polmaratón Rím-Ostia 2019, 9. miesto

Enormný záujem o maratón v Košiciach. Registrácia musela byť zastavená.

Počas celého roka sa dal sledovať ďalší výrazný nárast záujmu o účasť na Medzinárodnommaratóne mieru. V prvých mesiacoch sa táto zmena vyšplhala až k 30% a v posledných týždňoch sa ustálila na 10% medziročnom raste.
A keďže sa organizátori rozhodli pre zhruba 3% celkový a konečný rast počtu účastníkov, naplánované čísla boli dosiahnuté zhruba 5 týždňov pred štartom a registrácia tak bola zastavená. Potešiteľný je i rast záujmu zo
zahraničia, keď viaceré krajiny svoje vlaňajšie počty prekročili o desiatky percent. Skokanmi roka z tohto pohľadu sú Španielsko, Dánsko, či Rusko a v absolútnych číslach dominujú okrem susedných krajín i Veľká Británia a Nemecko. Počet vlajok na mape MMM sa nakoniec ustáli blízko čísla 60.

Matadori a prváci sa už tešia na svoj štart

Program „Môj prvý maratón“ každoročne zláka na štart viac než 400 novicov. Je určený pre tých, ktorí sa odhodlajú v Košiciach po prvýkrát zvládnuť celú maratónsku vzdialenosť (predchádzajúce absolvovanie maratónu inde na Slovensku alebo vo svete nie je prekážkou). Okrem zaručených endorfínov v cieli ich čaká ešte niekoľko benefitov akými sú zaradenie do žrebovania o voľný štart na MMM 2020, či logo programu na účastníckom certifikáte a vo výsledkovej listine. Jednou zo zapojených nováčikov je i Eva Reiszova. Žije v Svinici neďaleko Košíc a ako sama hovorí je obyčajnou pracujúcou ženou, matkou a manželkou. S behom začala pred 3 rokmi s cieľom zhodiť po pôrode pár kíl. Začalo to 3 kilometrami v 8 eurových teniskách no a vlani už úspešne preťala v Košiciach cieľovú pásku polmaratónu. Atmosféra košických ulíc ju motivovala natoľko, že sa v tomto roku rozhodla užiť si ju dvojnásobne.
Okrem nováčikov sa na trať aj v tomto roku postaví 18 skúsených vodičov pre hobby bežcov, aby im pomohli pokoriť ich vysnívaný cieľový čas. Budú medzi nimi stálice, ale aj nové tváre, ktoré sa na túto zodpovednú úlohu svedomito pripravujú. S vlajkou na chrbte vás tak maratónskou traťou prevedú Imrich Mihok, Eva Kissová, Ján Strömpl, Viktor Fonfer, Peter Novák, Jozef Mecele, Miroslav Ščibran, Miroslav Baťovský, Ivana Butoracová, Marek Barta, Róbert Tatrai, František Heldák, Róbert Gunár, Erik Repák, Pavol Chomanič, Michal Kováč, Jozef Varga a Adrián Vavrek. Títo matadori a prváci sa nestretnú iba na trati, ale aj v rovnomennom programovom bloku v sobotu o 17-tej na EXPE MMM a vo Fan Zóne pred Auparkom.

Čo čaká bežcov na cieľovej čiare?

Stovky dizajnérov na celom svete si lámu hlavy a obhrýzajú konce svojich ceruziek, aby prišli s nápadom ako vkusne, nápadito a súčasne dôstojne má vyzerať účastnícka medaila práve toho ich maratónu. Produkcia týchto trofejí nabrala v posledných rokov vďaka bežeckému boomu na zaujímavosti a tými najrozmanitejšími ponukami sa to len tak hmýri. To, že medaila môže byť i technologickou „vychytávkou“ potvrdili výrobcovia medailí na nedávnej konferencii ERBC v Prahe. Do medailí zabudovali čip, na ktorý si bežec môže nahrať svoj výsledok i fotky z trate a tak ich má bezpečne odložené a akoby zatavené v „kovovom tele“ svojej medaily. V tej košickej pre rok 2019 síce čip chýba ale je skrytých viacero symbolov, či odkazov. Tvar srdca môžeme naviazať k úspešnému sloganu „Vyskúšaj raz, zamiluj si navždy“ a grafika „bludiska“ snáď hovorí, že 6. októbra 2019 nás privedú všetky cesty do vytúženého cieľa maratónu v Košiciach. Ak si však bežci s touto účastníckou medailou spoja i celkom iný, svojský príbeh, autor námetu, dizajnér Fero Záborský, určite nebude proti.

Nové riešenia na trati MMM

Ak si v nedeľu 6. októbra pripnete na hruď svoje štartové číslo, alebo sa zapojíte medzi tisíce nadšených fanúšikov, vedzte, že vás všetkých na trati maratónu čaká i niekoľko zábavných bodov či výziev. Počas celého víkendu to bude žiť na Expe a vo Fan Zóne MMM, no v nedeľu vyvezieme množstvo dobrej hudby aj na samotnú trať. Pripravených je celkom 10 hudobných bodov. Časť z nich si pod svoje krídla vzalo zoskupenie, ktoré sa skrýva pod názvom DJ CAMP, čo je po rozšifrovaní Asociácia Djov a hudobných producentov Slovenska a počas maratónskej nedele nám predvedie hudobnú produkciu viacerých svojich členov. Chýbať samozrejme nebudú ani živé kapely, tentokrát v zložení Ladies and Genitals, Zajida, JimmyBand, King Emotions či Protection.
Pre tých čo sa radšej povenujú inej, povedzme tichšej zábave, je tu v poradí 11. ročník súťaže Cvakni si maratón. Súťaže, ktorá hľadá tie najvydarenejšie fotografie zachytávajúce emócie, radosť, atmosféru, či prekvapujúce odlesky maratónskych Košíc. Ak ich nazbierate a budú sa vám i priateľom páčiť, zašlite nám ich podľa pokynov, ktoré nájdete na webovej stránke MMM. Odborná porota rozhodne o tých najlepších a výhercovia sa môžu opäť tešiť na ceny od spoluorganizátora súťaže, ktorými je FaxCopy Pro – Canon Pro Partner. Verte, že na vydarené fotografie nebude prach padať ani neskôr. Dozaista sa objavia aj v ďalších podobách, pri mapovaní diania spojeného s maratónom v Košiciach.

Zábava na trati

Posledné týždne príprav sú v plnej miere venované aj logistickým a technickým otázkam prípravy maratónu, ktorých význam s rastúcim počtom bežcov a divákov a s nárokmi na ich bezpečnosť neustále stúpa. Popri výrobe nových navigačných prvkov, zásadných zmenách v logistike, využívajúc celú sústavu skladov a množstvo prepravnej technicky, myslia organizátori i na riešenia v samom srdci mesta. Tu, na tzv. zlatej míli MMM, je koncentrácia divákov v skutku vyššia než na mnohých maratónoch vo svetových metropolách. Aj to je dôvodom, prečo sa v tomto roku v tesnej blízkosti Dómu sv. Alžbety objavia dva nové mimoúrovňové nadchody, ktoré umožnia divákom ľahšie a bezpečnejšie sa presúvať centrom mesta v snahe užiť si maratón z viacerých bodov. Pomôžu však určite aj tým, ktorí sa v túto nedeľu venujú i iným záujmom či povinnostiam. Toto riešenie, realizované za pomoci špecialistov zo spoločnosti Norisson, bude mať dosah i na samotný športový priebeh jednej z disciplín MMM. Odovzdávkové depo štafety Magna maratón 4 x ¼ bude môcť byť vďaka tomu situované na námestíčku pred Štátnym divadlom, kam sa bežci čakajúci na prevzatie štafetového kolíka dostanú aj vďaka už zmieneným nadchodom.

Elitní pretekári boli vždy ozdobou MMM. Mnohým sa darí i po rozlúčke s Košicami.

Na štart maratónu v Košiciach sa každý rok postaví plejáda elitných pretekárov, z ktorých iba mená tých najlepších objavia sa na pylónoch slávy v tesnej blízkosti Sochy maratónca. S takouto ambíciu prišiel do Košíc v roku 2013 aj vtedy iba 20 ročný Herpasa Negasa z Etiópie. K svojmu vtedajšiemu osobnému rekordu sa však nepriblížil a časom 2:14:15 sa iba tesne vmestil do najlepšej desiatky MMM. Dnes je v inej desiatke. Tej historickej, keď mu časom 2:03:40 z maratónu v Dubaji v roku 2019 patrí v redukovanom poradí jedného výkonu na atléta skvelá desiata priečka. A ešte jedno meno z tejto elitnej desiatky hodno spomenúť. V roku 2013, teda v rovnakom čase, keď na trati bojoval Herpasa Negasa, bol medzi hosťami MMM ďalší prominentný bežec. Niekdajší svetový rekordér a dnes stále bežec Top 10 historických rebríčkov Patrick Makau.

Tlačová správa MMM 24.9.2019

Share.

Comments are closed.