Maratón venovaný spomienke na víťazstvo Takeshiho So

0

Projekt Po stopách maratónskych legiend patrí už neodmysliteľne k programu Medzinárodného maratónu mieru. Postupne bol venovaný velikánom svetového maratónu spätými v minulosti s Košicami, akými boli olympijskí víťazi Juan Carlos Zabala, Abebe Bikila, či nezabudnuteľní Ron Hill, Leonard Edelen, John Farrington, svetová rekordérka Christa Vahlensieck a mnohí ďalší.

V roku 2016 sa obzrieme za kariérou a skvelými víťazstvami japonského vytrvalca Takeshi So, ktorý nenašiel na trati v Košiciach premožiteľa presne pred 40 rokmi. Tento atlét je dodnes jediným mužským víťazom MMM zo zeme vychádzajúceho slnka, keď v októbri 1976 v dusnom a bezveternom počasí porazil všetkých 119 súperov a zvíťazil v čase 2:18:42,4.
Medzi jeho najväčšie úspechy v kariére patrí 4. miesto na OH v Los Angeles, ale i skvelý osobný rekord 2:08:55, ktorý dosiahol v roku 1983 na maratóne v Tokiu. Počas kariéry celkovo trikrát pokoril hranicu 2:10, ktorá je ešte i teraz hranicou extratriedy. Takeshi So je dodnes činný v maratónskom dianí a aktuálne sa venuje príprave svojho zverenca na štart v Riu. Je dozaista zaujímavé, že Satoru Sasaki, ktorý by sa mal v Brazílii predstaviť, zatiaľ za svojím trénerom i po viac než troch desaťročiach pri porovnaní ich osobných rekordov zaostáva, hoc len o jednu sekundu.

Okrem spomienky a pohľadu do histórie to boli a sú i študenti stredných škôl, ktorí sa snažia každoročne kvalifikovať do finálnej štafety nesúcej meno jednej z legiend. Takéto kvalifikačné behy boli odštartované už aj v tomto roku, konkrétne v Michalovciach 6. júna. Nasledovať budú ďalšie miesta na východnom Slovensku tak, aby sa v nedeľu 2. októbra na slávnu maratónsku trať v stopách Takeshi So vydalo 42 mladých ľudí z celého regiónu.

takeshiso

Share.

Comments are closed.