MATADORI A PRVÁCI

0

Peter Polák pobeží v októbri svoj 40. Medzinárodný maratón mieru.

Nech nám oba tábory bežcov, o ktorých tu teraz bude reč, odpustia snáď príliš expresívny titulok, no snažíme sa nájsť vhodné prirovnanie pre priam priepastný rozdiel v poznaní nástrah maratónskej trate. Matadormi môžeme smelo nazvať členov nášho Diamantového klubu. Klubu, v ktorom je vstupné odvodené od čísla 1054,875. Nejde o sumu peňazí, ale o počet kilometrov úspešne zvládnutých medzi dvoma métami Medzinárodného maratónu mieru. Tou štartovou a cieľovou. Povedané inak, do klubu ste prijatí ihneď, keď pokoríte trať MMM aspoň 25 krát. Dnes má pomyselný diamant v klope zapichnutý úctyhodných 46 bežcov a niekoľko ďalších už netrpezlivo čaká, aby sa k nim v tomto, či v najbližších rokoch pridali.

Ich príbehy by zaplnili mnoho hárkov papiera. Zastavme sa teda aspoň pri dvoch menách. Peter Polák sa na svoj prvý maratón v Košiciach, kde prežil celý svoj život, postavil v roku 1974. A treba zdôrazniť, že nikdy nebol do počtu. Zasvätení vedia, že v roku 1980 mu v cieli namerali výborných 2:25:20 a až 28 krát pokoril, väčšinou veľmi hlboko, hranicu 3 hodín. On i jeho priatelia už samozrejme myslia na nedeľu 2. októbra, keď sa na štart MMM postaví priam neuveriteľný štyridsiaty krát. A keďže pri všetkých jeho doterajších pokusoch sme ho mohli stretnúť i v cieli, netreba sa veľmi obávať, že by si svoju skutočne diamantovú kariéru nechal práve teraz niečím pokaziť.
PeterPolakEvaKissova
 

 

 

 

Veľký rešpekt si zaslúži aj ďalšia členka tejto unikátnej rodiny. Je ňou Eva Kissová, zapísaná v prvých rokoch svojej bežeckej kariéry aj pod dievčenským menom Winterová. Tú čaká, rovnako ako Petra Poláka, tiež zaujímavý míľnik. Pobeží svoj tridsiaty Medzinárodný maratón mieru a rovnako, ako jej ešte o niečo skúsenejší bežecký súpútnik, ani ona nikdy z trate pred cieľovou páskou nezišla.
Peter Polák a Eva Kissová sa pripravujú na svoje jubilejné štarty v Košiciach.

A teraz k tým nováčikom. Sú skrytí pod dáždnikom, na ktorom sú vytlačené tri slová: Môj prvý maratón. A je tam poriadny stisk. Veď viac než 300 bežcov si vzalo k srdcu výzvu organizátorov vyskúšať si v Košiciach premiérovo v roku 2016 plnú maratónsku vzdialenosť. Už pred časom sme vybrali skupinu deviatich „prvákov“ a sľúbili cez nich aspoň trocha mapovať očakávania a pocity celej tejto komunity s blížiacim sa maratónskym dobrodružstvom.
Pred niekoľkými týždňami sme sa trocha zoznámili. Kto ich vizitky prepásol, môže sa k nim vrátiť aj tu: Môj prvý maratón

A čo nám o sebe prezradili dnes, na prahu leta, niečo menej než 3 mesiace pred svojim prvým maratónom v Košiciach?
Daniela z Košíc, mama 4 detí, dostala ponuku spolupracovať so skúseným trénerom, absolvuje čo týždeň preteky, dostáva sa jej povzbudenia a podpory z viacerých strán a vďaka svojmu večnému optimizmu si s ničím ťažkú hlavu nerobí.
Martin z Levíc musel v príprave o niečo ubrať, o to viac radosti mu priniesla Dorotka, čerstvý prírastok do rodiny. Čo môže dobieha na bicykli a verí, že v júli sa ako novopečený otec už opäť rozbehne naplno.
Stano zo Senice beháva intenzívnejšie 4 roky, čaká ho štafeta Od Tatier k Dunaju i polmaratón Moravským Kresem v Blansku. Snaží sa behať 5 krát v týždni a teší sa na svojich rovnako premiérovo naladených kamarátov v Košiciach.
Rišo z Košíc má za sebou polmaratón v Michalovciach a v momente, keď sa nám ozval mal za sebou 3 z 15 týždňov cielenej prípravy na MMM, počas ktorej mu podľa jeho slov dávajú najviac zabrať intervalové behy.
Tomáš z Bratislavy absolvoval nedávno kopcovitý polmaratón za 1:27, vyskúšal si aj Karpatský Triathlon a svoju prípravu smeruje k túžbe byť v Košiciach v cieli skôr než 3 hodiny po zaznení štartového výstrelu.
Milan z Tureckej pridal k májovým 126 tréningovým kilometrom o niečo viac v júni a sily si vyskúšal na ťažkých pretekoch Krížom Krážom Krížnou. V septembri má ešte v pláne polmaratón v Banskej Bystrici a už tu budú pre neho premiérové maratónske Košice.
Barbora z Košíc chce rovnako ako Tomáš atakovať hranicu 3 hodín a v jej príprave sa podľa vlastných slov objaví viacero pretekov na extrémne ťažkých tratiach. Nabehať toho chce veľa aj na dovolenke vo Švajčiarsku.
Gabika, prešovská rodáčka, dnes žijúca v Bratislave, má za sebou 7 košických polmaratónov, a tak trať pozná vskutku dokonale. Okrem úlohy pridať v októbri už aj druhé kolo je i tvárou programu Women Friendly Marathon, takže sa jej o Košiciach snáď už aj sníva.
Katka z Humenného, dnes študentka psychológie v Prahe sa pripravuje trocha utajene. Až sa nám ozve, sprostredkujeme i jej letné plány. Zatiaľ vieme aspoň to, že na štarte bude po boku svojho priateľa a k rozhodnutiu ju nakopla najmä vlaňajšia atmosféra panujúca na trati pri jej štarte v Polmaratóne MMM.

Keď teda budete medzi tisíckami bežcov v prvú októbrovú nedeľu vidieť na hrudi stoviek z nich symbol Diamantového klubu alebo Prvého maratónu, vedzte, že patria ľuďom, ktorí buď po prvý krát prekonávajú jeden zo svojich športových i životných cieľov, alebo naopak patria už dlho medzi výrazné osobnosti nášho maratónskeho diania, ktorým stojí za to zatlieskať.

Share.

Comments are closed.