STANOVISKO ORGANIZÁTOROV MMM

0

TLAČOVÁ SPRÁVA MMM -16.9.2020
Dnes sa uskutočnila avizovaná tlačová konferencia MMM. Okrem informácii o dlhodobých programoch, podpore a vzájomnej súdržnosti sme informovali tiež o aktuálnej situácii a pripravovanej podobe maratónu v Košiciach v roku 2020.
Rozhodnutie, ktoré sme vzhľadom na blížiaci sa deň pretekov už museli prijať, vychádza z dnešnej situácie a nastavenia protipandemických opatrení. Tie sa v posledných dňoch viac krát zmenili a ani posledné avizované úpravy, ktoré predstavili členovia vlády SR, nie sú doposiaľ k dispozícii v písomnom vyhotovení a s jasným výkladom. Celý tento priebeh vnáša do organizácie MMM značnú mieru neistoty. Napriek tomu zaznel dnes jasný odkaz: Maratón v Košiciach v roku 2020 bude!
Všetky naše doterajšie snahy, projekty, alternatívy a návrhy boli na úrovni príslušných inštitúcií vzaté na vedomie, máme k nim neoficiálne stanoviská, ale písomné potvrdenie o ich akceptácii a možnosti maratón organizovať podľa našich návrhov nemáme a zrejme v tejto situácii mať už ani nebudeme. Preto môžeme postupovať iba podľa toho, čo je dnes v platnosti a ideme do konca nad rámec v tom, že postupujeme podľa avizovaných zmien z pondelka 14.9., hoci tieto stále nie sú právoplatne zverejnené.
Obrovská miera rozpracovanosti celého projektu MMM 2020 a urgentnosť prijímania zásadných rozhodnutí v otázkach logistiky, bezpečnosti, nasadenia organizačných tímov, výroby všetkých informačných a športovo technických materiálov, prideľovania štartových čísel, prípravy záverečných pokynov a množstva ďalších opatrení nás už donútili prijať konečné a v tomto momente jediné možne rozhodnutie, pokiaľ nechceme hazardovať a vedome porušovať platné smernice a obmedzenia súvisiace s prevenciou pred ochorením Covid-19.
Toto rozhodnutie smeruje k záchrane maratónu ako takého a zorganizovaniu tejto jedinej disciplíny v nedeľu 4. októbra s limitným počtom 1000 účastníkov. Vzhľadom na už zmienenú nejasnú a pre naše konkrétne potreby nezadefinovanú podobu obmedzení a tiež vzhľadom na časový formát disciplíny maratón, ktorý je 6 hodín, nie sme pripravení v nedeľu 4. októbra usporiadať pri zachovaní platných limitov ďalšie disciplíny.
O deň skôr, teda v sobotu 3. októbra sa nám podarí zorganizovať už skôr avizovaný U.S. Steel Family Run – Minimaratón, avšak aj ten len pre limitovaný počet 1000 účastníkov.
Pri stanovení kritérií na zaradenie do štartovej listiny maratónu vychádzame z objektívnych faktov a vzhľadom k situácii v zahraničí budeme v prvom rade uprednostňovať domácich bežcov žijúcich trvalo na Slovensku.
Tieto rozhodnutia patria medzi najťažšie, ktoré sme museli v novodobej histórii MMM prijímať. Veríme, že naši bežci, partneri, podporovatelia a fanúšikovia pochopia naše kroky a naďalej nám zachovajú svoju priazeň. Všetkým, ktorým sme týmto rozhodnutím spôsobili zármutok alebo akýmkoľvek spôsobom zmarili jeho plány, sny či túžby sa hlboko ospravedlňujeme. Nebolo však inej legitímnej cesty a ďalej čakať sme už skutočne nemohli.
O ďalšom postupe v prípade zrušených disciplín budeme našich bežcov už veľmi skoro informovať a to v súlade s našimi už skôr vyslovenými prísľubmi a garanciami, ktoré sme zadefinovali už na jar po vypuknutí korona krízy.
Ďakujeme ešte raz za Vaše úprimné pochopenie a želáme si, aby ste nám zachovali Vašu dôveru, sympatie a spoločne s nami verili v silu odkazu a pozitívnu budúcnosť Medzinárodného maratónu mieru.

Share.

Comments are closed.